Fotbal

Blonďatý Brazilec, trestňáky i majitel sázkař. To je Midtjylland, rival Slavie

Buď to vyjde, nebo z toho bude jen Evropská liga. Pražská Slavia vstoupí v úterý večer do souboje o miliony, které přináší Liga mistrů. Soupeřem jí bude dánský Midtjylland a na rozdíl od dosavadního koronavirového režimu se bude hrát na dva zápasy!

Kdo ale vlastně v úterý večer nastoupí v pražském Edenu? Pro českého fanouška je Midtjylland kromě krátkého angažmá expsarťana Václava Kadlece velká neznámá. Klub z Herningu však může Slavii sezonu hodně znepříjemnit…


Ví to i trenér Jindřich Trpišovský, který na předzápasové tiskovce přiznal, že Slavii čeká nelehký boj. „Je to tým, který je hodně kompaktní, a který nemá nějaké velké hvězdy, ale je to pracovité mužstvo. Jsou prostě bez slabin,“ řekl před soubojem s Midtjyllandem.


Na úvod poslední výsledek: Dánský mistr naprosto nekompromisně porazil v Lize mistrů Young Boys Bern poměrem 3:0, v domácí lize pak vyhrál 1:0 na Lyngby Kodaň.
 

Související obsah

Kratičká historie
Fakt je ten, že Midtjylland se v Dánsku velké popularitě netěší, nemá zrovna velkou historii, vznikl v roce 1999, a už bere trofeje těm slavným. A to se moc nelíbí. Každopádně aspoň fanoušci v Herningu jsou spokojení. Padesátitisícové městečko dlouhá léta fandilo spíš ploché dráze, ale dnes už chodí lidi i na fotbal. Stadionek pro 11 tisíc diváků byl v poslední mistrovské sezoně zaplněný v průměru 7 tisíci fanoušky. A jinak pozor! Midtjylland vyhrál dánskou ligu třikrát v posledních šesti letech. Jen v Evropě ještě neprorazil. Fanoušky má ale vynalézavé. V době koronaviru Midjylland jako první v Evropě přišel s projektem fotbalových autokin.

Zdroj: Profimedia


Majitel sázkař
Za úspěchem Midtjyllandu stojí zejména majitel Matthew Benham. Pokud neznáte jeho příběh, tak vězte že zbohatl na sázkách. Dokázal najít chyby sázkových společností ve vypsaných kursech a dokázal je zhodnotit ve svůj prospěch.

Zdroj: Profimedia

A podobně přistupuje i k fotbalu. Je to pro něj byznys. Nakoupit levné hráče, udělat s nimi úspěch a prodat se ziskem. I když v poslední sezóně už přišla docela zajímavá jména…


Největší osobnosti

Když je řeč o těch nejvýraznějších fotbalistech, je nutné zmínit Brazilce Evandera, který po přestupu z Vasco da Gama našel v Dánsku své místo coby ofenzivní záložník či podhrot.

Zdroj: Profimedia

Právě tenhle šikula, který tak rád nosí blonďatý přeliv, by měl řídit útočné snažení a zásobovat Pione Sista, který v Midtjyllandu čerstvě hostuje ze Celty Vigo. Příchod Sista byl možná logický. Ač se narodil v Ugandě, má dánské občanství.


Kapitánem týmu je Erik Svjatčenko, muž s ukrajinskými kořeny, který se už ale narodil v Dánsku. Mimochodem, Svjatčenkovou ženou je dánská fotbalová reprezentantka Anne Rudmoseová, která si zahrála i za Celtic Glasgow. Góly se vyrábí po standardkách
Jak poznamenal trenér Jindřich Trpišovský, Midtjylland je kompaktní tým a má jen málo slabin. A i když skoro nemá hvězdy, má jednu velkou přednost. Standardní situace. Loni v lize dal dánský šampion po autech či trestných kopech 24 branek, což byla nejvýraznější podpora v celé dánské lize.

Zdroj: Profimedia

Podpora pro Anglii, málem postup do Premier League
Midtjylland má sice větší tržní hodnotu hráčů než Slavia, ale pro anglického majitele je i dost solidním zázemím pro jiný klub v Anglii. Matthew Benham podporuje i Brentford, kterému v loňské sezoně jen těně unikl postup do Premer League. Na soupisce Bretfordu pak nejdeme vedle českého talenta Jana Žambůrka hned pět dánských fotbalistů.

Související obsah


První zápas sehraje Slavie s Midjyllandem doma. Nehraje se ale jen o volné místo v základní skupině Ligy mistrů, ale také o slušnou prémii. Za postup by totiž do sešívané kasičky přiteklo přes 15 milionů eur, v přepočtu zhruba 410 milionů korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události