Fotbal

Fotbalový nároďák před zápasem poklekl. Fanoušci kvůli gestu zuří

Fotbalový nároďák před zápasem poklekl. Fanoušci kvůli gestu zuří
Zdroj: Twitter @DrobekPetr

Ještě před výkopem fotbalového zápasu Ligy národů všichni hráči i rozhodčí na chvilku poklekli. Ve světě vcelku běžná záležitost na podporu hnutí Black lives matter (BLM) u českých fanoušků vzbudila poprask. Mnozí se ptali, proč k tomu nyní přistoupia i česká reprezentace. Požádali je o to Skotové.

V Americe kvůli podpoře BLM po několika útocích policistů na černochy dokonce přerušili na pár dní snad všechny sportovní soutěže a pokleknutí před zápasem už se mnohdy bere jako samozřejmost. V českých kruzích je však toto gesto nevídané.


Fanoušci se proto divili, proč reprezentanti před zápasem Ligy národů se Skotskem poklekli, a dali tak najevo podporu hnutí BLM. Reprezentace na tuto otázku odpověděla prostřednictvím oficiálního vyjádření FAČR.


"Fotbalová asociace České republiky obecně s podobnými gesty nesouhlasí a věří, že sport by od nich měl zůstat oproštěn. Ve fotbale navíc podporujeme UEFA Respect program. Podobné projevy sympatií jsou ale ve spojitosti s podporou hnutí BLM na Britských ostrovech v posledních týdnech a měsících běžné. Podporuje je i UEFA a němečtí rozhodčí spolu s českou fotbalovou reprezentací se tak v tomto konkrétním případě zachovali v souladu s požadavkem hostitelské strany," uvedl tiskový mluvčí české reprezentace Michal Jurman.

Související obsah


Mnoho fanoušků na sociálních sítích na toto gesto nadávalo, ale dá se předpokládat, že to byla ojedinělá akce, jelikož FAČR podobná gesta nepodporuje. Na zbylých dvou domácích utkáních Ligy národů tedy pravděpodobně už nikdo poklekat nebude.

A jak se můžete níže přesvědčit, lidé si v palčivém tématu rozhodně nebrali servítky...

Související obsah

V reprezentačním výběru nastoupili v základní sestavě i čtyři hráči ze současného kádru Slavie a další, kteří kdysi sešívaným výběrem prošli. Jeden z fanoušků pak v reakci na gesto vyjadřující podporu BLM zažádal o to, aby se k zúčastněným nedostaly peníze za permanentku.

Na to zareagoval i boss úřadujícího mistra Jaroslav Tvrdík, který nabídl dokonce vrácení peněz za sezónní vstupenku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události