Fotbal

Berbr s Rogozem tahali za nitky, měli podplácet a dosazovat sudí

Berbr s Rogozem tahali za nitky, měli podplácet a dosazovat sudí
Zdroj: Profimedia

Obrovský korupční skandál v českém fotbalu, kvůli němuž policie zahájila trestní stíhání dvaceti osob, se týká zápasů Slavoje Vyšehrad i jeho konkurentů. Šéf Vyšeradu Roman Rogoz a místopředseda FAČR Roman Berbr měli podle policejního obvinění uplácet rozhodčí i hráče a ovlivňovat nasazování sudích k zápasům.

Web Lidovky.cz informoval, že se dostal k obvinění Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), v němž byly všechny detaily ohledně trestné činnosti, kvůli které je nyní vyšetřováno dvacet osob.
Šlo o zápasy druhé a třetí nejvyšší ligy. Hlavními aktéry byli Roman Berbr, místopředseda FAČR a Roman Rogoz, sportovní ředitel Slavoje Vyšehrad. Cílem úplatkářské aféry podle Lidovek bylo napomoci Vyšehradu k postupu do druhé ligy a nebyly přitom údajně ovlivňovány jen zápasy tohoto týmu, ale i jeho konkurentů. Ovlivněné poté měly být i letošní zápasy druhé ligy.


Rogoz si podle obvinění chtěl pojistit postup svého klubu, a tak si měl domluvit schůzku s rozhodčím Tomášem Grimmem, kterému dal prý za úkol ovlivnit zápas Dobrovic s Radotínem v neprospěch druhého jmenovaného, který byl přímým konkurentem Vyšehradu v bojích o postup. Grimma prý rovněž kontaktoval Berbr a rozhodčí souhlasil. Zápas nakonec dopadl výhrou Radotína 1:0 po penaltách. Rogoz si však údajně zápas zkoušel pojistit ještě u hrajícího trenéra Dobrovic. Tomu měl nabídnout nezjištěný finanční obnos, aby se nenechal uplatit soupeřem a zápas "neprodal".

Zdroj: Profimedia

Policie vyšetřuje několik zápasů Vyšehradu, kdy prý rozhodčím volali Berbr nebo Rogoz, aby zápas ovlivnili ve prospěch Vyšehradu, za což sudí měli inkasovat obnosy ve výši nejméně sto tisíc korun.


Aby Berbr nebo Rogoz nenarazili na neúplatné rozhodčí, celou situaci si podle policie jistili nasazením "správných" rozhodčích na kýžené zápasy. Rogoz prý měl změny zajistit prostřednictvím Patrika Filípka, sekretáře Komise rozhodčích FAČR a dokonce prostřednictvím Jozefa Chovance, předsedy Komise rozhodčích FAČR.

Související obsahNe vždy ale úplatek přinesl kýžené ovoce. Za ovlivnění zápasu z letošního května s SK Líšeň dostal podle policie asistent rozhodčího Petr Klupák před utkáním 150 000 Kč, ale jelikož zápas skončil pouze remízou 1:1 nikoliv výhrou Vyšehradu, tak: bezprostředně po odehraném utkání v prostoru kabin rozhodčích na stadionu Evžena Rošického v Praze vrátil Petr Klupák uvedenou finanční hotovost Romanovi Rogozovi zpět," stojí podle Lidovek v obvinění policie.

Související obsah

Ovlivněné měly být tyto zápasy:

04.05.2019 Olympia Radotín - FK Dobrovice 1:0 po pen.

29.05.2019 Loko Vltavín - Slavoj Vyšehrad 0:2

01.06.2019 Sokol Živanice - Slavoj Vyšehrad 1:2

08.06.2019 Slavoj Vyšehrad - FK Litoměřicko 7:1

10.08.2019 Slavoj Vyšehrad - Baník Sokolov 2:1

22.02.2020 Slavoj Vyšehrad – Motorlet Praha 8:3

08.03.2020 Bohemians 1905 B - Sokol Brozany 0:2

30.05.2020 Slavoj Vyšehrad - SK Líšeň 1:1

07.06.2020 Slavoj Vyšehrad - MFK Chrudim 1:3


Výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky kvůli korupčnímu skandálu svolal na pondělí mimořádné zasedání, na kterém by měl jeho předseda Martin Malík vznést požadavky, které bude chtít, aby výkonný výbor schválil. Následovat bude tisková konference, kterou budete moci sledovat živě na webu novasport.tv přibližně někdy po 16:00.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události