Cyklistika

Na nejtěžším stoupání Vuelty byl nejrychlejší Carthy. Do červeného jde Carapaz

Poslední Grand Tour sezóny má za sebou královskou etapu z Pola de Laviana na vrchol Angliru. Etapu s možná nejtěžším stoupáním na světě zvládl nejrychleji Hugh Carthy. Změnu po 109 kilometrů dlouhé etapě hlásí červený trikot. Primože Rogliče svlékl z nejcennějšího dresu Vuelty Richard Carapaz z Ineosu.

O první únik 12. etapy se pokusila dvacetičlenná skupina, která ale nedostala od pelotonu příliš prostoru. Bylo tak jasné, že o výsledku rozhodne posledních 12 kilometrů neskutečně těžkého stoupání. Výšlap má v průměru deset procent a v jeho nejstrmějších místech má dokonce až 24 procent.

Jako první se odhodlal k útoku lídr Movistaru Enric Mas, který se držel na čele poměrně dlouhou dobu. Odpovědět vůbec nedokázal Primož Roglič, který neměl ideální den. A tak o sobě dal vědět Richard Carapaz, který se dotáhl na Mase. S ním se svezl také Hugh Carthy a Alexandr Vlasov.

Související obsah

V závěrečných dvou kilometrech ale prokázal nejvíce sil právě čtvrtý muž průběžného pořadí Carthy. Britský cyklista pláchl svým soupeřům a zvítězil nakonec o 16 sekund před Vlasovem, Masem a Carapazem.

Právě poslední jmenovaný měl i tak po konci etapy důvod k úsměvu. Rogličovi nadělil deset sekund a jde tak do průběžného vedení španělské Grand Tour. Rogličovi však stále hraje do karet úterní časovka, ve které bude jasným favoritem v boji o červený trikot.

Související obsah

V závodě se také poměrně dařilo českému závodníkovi Janu Hirtovi z CCC, který se držel až do závěrečného stoupání. Nakonec v etapě dojel na 22. pozici se ztrátou šesti minut a dvanácti sekund. V celkovém pořadí poskočil na 40. místo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Cyklistika

Důležité Události