Hokej

Chance liga až po nouzovém stavu? Kluby chtějí levnější variantu testů

Chance liga až po nouzovém stavu? Kluby chtějí levnější variantu testů
Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Hokejová extraliga prožila o víkendu restart. Hrát by mohla i druhá nejvyšší soutěž, jenže ta narazila na velký problém. Tím je nutnost pravidelných PCR testů. Náklady na ně jsou ale pro kluby nepřekonatelnou překážkou a návrh na levnější variantu neprošel.

Vedení Českého hokeje má velký zájem na tom, aby se Chance liga rozeběhla. Aktuálně platná opatření jsou ale pro kluby nesmírnou zátěží.

Testy jsou drahé, příjmy ze vstupného na nule, finanční žíla v podobě státní podpory je zatím také spíše v nedohlednu a v už finančně tak dost napjaté situaci si celky nemohou dovolit vysolit týdně několik desítek tisíc, a proto přišly s levnější variantou.

Jenže pravidla, za kterých mohou soutěže pokračovat, určuje ministerstvo zdravotnictví společně s hygieniky. "Především jde o PCR testy v požadované frekvenci a rozsahu. Pochopitelně jsme se snažili prosadit levnější, tzv. antigenní testy, ale ty jsou pro úřady v současné době vzhledem k epidemické situaci nedostatečné," objasnil situaci pro Nova Sport tiskový mluvčí Českého hokeje Zdeněk Zikmund.

Související obsah

Bez povinného testování se ale liga momentálně rozeběhnout nemůže. "Restart proto přichází v úvahu nejspíše až potom, co nouzový stav vyprší nebo až se pravidla pro profesionální sport uvolní," vysvětluje Zikmund.

Chanceligové kluby apelovaly na levnější variantu i z toho důvodu, že v aktuální situaci nemají všechny týmy stejné podmínky. Některé si totiž nákazou prošly a tudíž by byly finančních útrap zčásti ušetřeny. To na úkor klubů, které se díky zodpovědnému přístupu kontaktu s nákazou vyhnuly.

Související obsah

Mezi samotnými účastníky soutěže však nepanuje stoprocentní shoda. "Radši bychom hráli i za cenu platby těch testů, ale jsme ochotni se přizpůsobit," říká prezident Kolína Luboš Form. "PCR testy stojí 91 tisíc týdně a to se rozhodně nedá platit, zvlášť když na stadion nemohou diváci," nastiňuje ekomonickou situaci ředitel Šumperku Vladimír Velčovský.

Pokud by se druhá nejvyšší tuzemská soutěž nedočkala restartu do prosince, mohla by to být případně komplikace i pro juniorskou reprezentaci, kterou čeká již na konci roku mistrovství světa. Několik hráčů z širšího výběru dvacítky totiž působí v Chance lize. Ti se díky výjimce sice mohou připravovat na kempu v Litoměřicích, chybět jim však bude zápasová praxe.

Související obsah

Podle Zikmunda ale nehrozí, že by čeští mladíci v touze pravidelně hrát brali zavděk zahraničními štacemi. "K významnému odchodu hokejistů do zahraničí s největší pravděpodobností nedojde," věří.

"I cizí kluby se v důsledku pandemie a omezeného přístupu diváků potýkají s velkými finančními problémy a někde by účast českých hráčů narážela i na místní karanténní opatření," vysvětlil důvody, proč by "exodus" neměl nastat. 

Související obsah

 

Chance liga se hrála naposledy 10. října. Jediným celkem, který odehrál deset zápasů, je aktuálně Prostějov. Například taková Třebíč však vlivem karantény stihla nastoupit zatím jen ke dvěma kláním.

Základní část má v jízdním řádu 51 kol. Vzhledem k tomu, že výpadek bude v krajním případě až dvouměsíční, bude to velká zátěž i pro termínovou listinu. Svaz tak pravděpodobně bude projednávat i změnu herního formátu. V úvahu by připadala i zkrácená dvoukolová verze.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události