Další sporty

Krize v Brně: Když stát nedá sto milionů, tak se MotoGP nepojede!

Jak to bude s Velkou cenou České republiky, zatím stále není jasné. Pokud se brněnský okruh neopraví, je téměř jistota, že se na něm nejpreztižnější motocyklový šampionát nepojede. Spolek města a kraje nyní žádá o dotaci v hodnotě 100 milionů.

Oprava Masarykova okruhu v Brně je vyčíslena na 100 milionů. Přesně takovou sumu žádá spolek po ministerstvu pro místní rozvoj.

Pokud ministerstvo prostředky neposkytne, příští rok se nepojede. Město ani kraj totiž tolik peněz na opravu nemá. Rekonstrukci povrchu požaduje Dorna, což je promotér závodů a držitel práv MotoGP. Spolek měl s Dornou smlouvu na pět let a letos tak smlouva vypršela.

Související obsah

Letos se z důvodu epidemie koronaviru jel závod bez diváků a tudíž za snížený poplatek. Z původních čtyř milionů eur (110 milionů korun) klesl na jeden milion eur (27 milionů). Ovšem s tím, že se v roce 2022 pojede za 6 milionů eur (162 milionů) a s diváky.

Ačkoliv okruh vlastní soukromý subjekt Automotodrom Brno, smluvně je s opravou vázaný právě spolek města a kraje. Jenže kvůli koronaviru nejsou na opravu peníze. Podle slov brněnské primátorky Markéty Vaňkové je vyjádření ministerstva pro místní rozvoj klíčové. Pokud peníze spolek nedostane, příští rok se nepojede. Vyjádření se očekává do konce týdne.

Související obsah

Nicméně to nevylučuje další jednání o nové pětileté smlouvě od roku 2022. I když Dorna žádá okamžitou opravu. Klíčové podle Vaňkové bude to, jak si povede česká ekonomika v následujjícím roce, jelikož jsou na ni navázány daňové příjmy města.

Související obsah

K situaci se vyjádřil také nový hejtman Jihomoravského kraje, který minulý týden po ustavujícím zasedání řekl, že stát připraví o Grand Prix, pokud se za akci nepostaví. Město i kraj schválilo na letošní i příští ročník 60 milionů a stát měl přispět 85 miliony.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události