Esport

Slečny jdou střílet do chlapců: Dámy z XSET se toho nebojí!

Slečny jdou střílet do chlapců: Dámy z XSET se toho nebojí!
Zdroj: Twitter

Esportová scéna tak, jak ji dnes známe, by testem genderové vyrovnanosti jistě neprošla. Ne, že by na světě neexistovaly slečny věnující se streamům či přímo profesionálnímu hraní, oproti druhému pohlaví je jich ovšem zoufale málo. Týmy po celém světě se tuto nevyrovnanost snaží změnit a zdá se, že američtí XSET nyní udělali další významný krok dopředu.

V současnosti je totiž praxí, že ženské týmy se na top úrovni v turnajích utkávají pouze s dalšími ženskými týmy, stejně jako to bývá u klasických sportů. Jelikož žen je v esportu o dost méně než mužů, je i konkurence v takto rozdělených skupinách o dost nižší a obecně tak v komunitě koluje názor, že ženy na muže v esportu prostě nemají.

Slečny z XSET jsou na dobré cestě k vyvrácení tohoto tvrzení. Poté, co letos zvítězily v podstatě v každém významném dámském Counter Strike: Global Offensive turnaji, se totiž rozhodly otočit své zbraně proti mužům. Petra “Petra“ Stoker se v rozhovoru pro Dexerto nechala slyšet: "Jedním z největších milníků, o jejichž překročení všichni sní, je konkurovat v turnajích klasickým mužským týmům. Abychom se tam dostaly, musíme na sobě ovšem tvrdě zapracovat.“

XSET uznává, že v současnosti jejich dámská sestava na ty nejlepší pánské sestavy světa ještě nemá, jsou ovšem prý velmi blízko. Na loňském DreamHack Open Rotterdam 2019 se například pod původní vlajkou týmu Besiktas Esports umístily na sedmém až osmém místě, což vůbec není špatný výsledek. XSET o sobě na oficiálních týmových stránkách uvádí, že jsou tím nejdiverzifikovanějším, nejinovativnějším a nejvíce sociálně uvědomělým esportovým celkem, který kdy vznikl. Nezbývá než počkat, jestli svému slovu dostojí a opravdu se svou novou dámskou sekcí udělají díru do světa.

Mezi další silné ženské esportové týmy patří například dámská sekce Dignitas, která se kromě CS:GO věnuje i nové hře VALORANT. Tyto slečny se také snaží bojovat na dvou frontách, tedy zapojovat se kromě plně dámských turnajů i do těch "klasických“ mužských. I u nás v České republice máme dívky, které se hraní věnují profesionálně. Jednou z nich je například Miley, která se také proslavila na poli CS:GO.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

České házenkářky se o překvapení nepostaraly. Na úvod MS nestačily na Němky

Česká házenkářská reprezentace odstartovala mistrovství světa prohrou s favorizovaným Německem v poměru 21:31. Nejlepší českou střelkyní byla Dominika Zachová, která se trefila čtyřikrát. V dalším utkání hrají svěřenkyně Jana Bašného s Maďarskem.