Fotbal

Fotbalista jeho typu už nebude. České legendy vzpomínají na Maradonu

Smrt Diega Maradony zasáhla celý fotbalový svět a v Česku je i několik osobností, které na něj mají speciální vzpomínku. Na začátku osmdesátých let totiž Maradona spolu s Argentinskou reprezentací odehrál dva přáteláky proti Československu. Legendy českého fotbalu na něj zavzpomínaly.

František Straka odehrál desítky zápasů za reprezentaci a na Maradonu velmi rád vzpomíná, jelikož si proti němu mohl i zahrát. Argentincovu smrt proto vnímá s velkým smutkem.

"Já si myslím, že nejenom pro mě, ale pro všechny je to obrovská rána. Byl jeden z nejlepších fotbalistů světa. Já ho strašně moc uznával i po všech těch eskapádách, který měl v privátním životě. Takovýchto fotbalistů se rodí strašně málo," zhodnotil Straka.


"Já jsem měl i tu kliku, že jsem proti němu hrál v roce 1980 v Buenos Aires a je to pro mě obrovská čest, že jsem u toho byl. Fotbalista typu Maradony už nebude. Je to obrovská škoda, ale takový je život, bohužel," zavzpomínal úspěšný hráč i trenér.

Související obsah

Ladislav Vízek vzpomněl na zápas z roku 1982: "Šel z kabiny a celý mužstvo na něj čekalo a on si patičkama zvedl míč, poslal ho do diváků a Argentina se mohla zbláznit."

V zápase se však neprosadil a Vízek si vzpomněl proč. "On dostal osobního strážce Honzu Fialu a musím říct, že ten zápas si ani nekopl, protože Honza ho ubránil. A my tam uhráli fantastickou remízu," vyprávěl.

Související obsah

Bývalá opora Dukly Maradonu řadí mezi tři nejlepší hráče historie spolu s Pelém a Messim. Smutnému konci šel ale podle Vízka naproti. "Myslím si, že Neapol ho zničila, že tam se naučil ty drogy. Je těžké ho mladým dávat za vzor, ale fotbalista to byl jeden z nejlepších," uzavřel.

Se špatným vlivem Neapole souhlasí i Petr Rada, další z těch, kdo proti Maradonovi nastoupil. "Asi neunesl tu slávu, myslím si, že toho mohl dokázat ještě víc. Provázelo ho to i po kariéře a asi to byl důsledek toho jeho konce," řekl současný trenér Jablonce.

Související obsah

"Když to pominu tak na něm bylo vidět, že to má od Boha. Takový lidi se rodí jednou za sto let," nešetřil chválou. S Vízkem se shoduje, že hrdinou zápasu v roce 1982 byl Jan Fiala: "V tom zápase ho Honza Fiala uhlídal, byl to asi jeho životní zápas."

A také samotný hrdina zápasu na zesnulou legendu zavzpomínal. "Na polovině soupeře jsem měl bránit s týmem, ale na vlastní polovině jsem měl hrát osobní obranu, což znamenalo, že jsem s tím hráčem chodil všude a nesměl jsem ho pustit. Ani předtím, a ani potom jsem nehrál proti lepšímu fotbalistovi, než byl on. Podařilo se mi ho ubránit a mám na to hezkou vzpomínku. Bylo vidět, že ho to strašně baví, a že ten balon má rád," podělil se o svou zkušenost Jan Fiala.

Maradonova smrt ho zaskočila kvůli tomu, že doktoři nedávno hlásili ohledně fotbalistova zdraví úspěch. "Je to pro mě šok. Vypadalo to nadějně, že se po té operaci dá dohromady a najednou taková rána. Mám úplně husí kůži," vypověděl zaskočený reprezentant.

Související obsah

Na jednoho z nejlepších fotbalistů historie můžete zavzpomínat díky dokumentu Diego Maradona, který můžete zhlédnout na portálu Voyo.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události