Silový trojbol

Nejsilnější muž světa je z Česka! Na světový rekord trénoval v garáži

Jeho jméno není známé, přitom se může pyšnit titulem nejsilnějšího muže planety. Řeč je o Petru Petrášovi, který 5. prosince na turnaji na Ukrajině překonal světový rekord v silovém trojboji, když ve třech disciplínách nazvedal 1 160 kg.

Cesta za vítězstvím přitom nebyla jednoduchá. Trénoval v garáži, k tomu denně pracoval a do přípravy vložil nemalé peníze. 36letý Petráš dva roky nezávodil, po dlouhé pauze se o víkendu zúčastnil světových závodů GPC v Oděse na Ukrajině.

V silovém raw trojboji (bez podpůrného dresu), který se skládá ze tří disciplín – bench press (tlak v leže), dřep a mrtvý tah, dohromady nazvedal 1 160 kg, čímž překonal rekord Daniella Bella z roku 2019 o 17,5 kg.Rodák z Podivína na Moravě si cestu za svým snem stát se nejsilnějším trojbojařem světa, financoval sám. Denně 10 hodin pracuje jako řidič těžkých strojů a k tomu se zvládl připravit na šampionát, kde předvedl neuvěřitelné výkony. Před zraky mezinárodních rozhodčí zvedl: bench 290 kg, mrtvý tah 400 kg a dřep 470 kg.


 

Pane Petráši, jak jste se na překonání světového rekordu připravoval?

Na tréninku se mi povedlo dřepnout 480 kg, ten bench 290 kg jsem dělal standardně. I ten mrtvý tah. Ale zajímavé je to, že nám zavřeli fitka. Do posledního dne jsem nevěděl, jestli pojedu nebo nepojedu kvůli testům. Víte, jak to je.

Připravoval jsem se v garáži, fitko mi zapůjčilo kotouče, nářadí, stojany. Půlku přípravy jsem strávil v garáži.


Máte svého trenéra nebo se připravujete sám?

Já nemám trenéra. Já se připravuju se dvěma sparingy – Rudolf Konvalinka a Nikolas Dunovský. Ti se mnou chodí a bez nich by to nešlo. Přípravu si plánuju sám a za ty roky už vím, kde dělám chybu, co mám dělat a co nemám dělat.


Takže na Ukrajinu jste jel jen se sparingy?

V doprovodu ženy a dvěma sparing partnery. Bez nich to nejde. Měl jsem od nich plný servis.
 

A jak často trénujete?

Čtyřikrát týdně.
 

Na Ukrajině to byl pro vás první závod po dvou letech a hned takový úspěch…

Ano, já jsem před dvěma lety byl v Austrálii, kde jsem vyhrál tu nejprestižnější soutěž, co šlo. Tam se zvou jen ti nejlepší. Pak jsem dva roky nezávodil, až jsem se připravil na tyhle závody.


Čím to bylo, že jste nechtěl po výhře závodit?

Nebyly na to finance, nebyla motivace. U nás to není nějak moc ohodnoceno. Pak se v Praze otevřelo nové fitko Padera Gym, kde se udělala zóna pro tento sport. Začalo to dobře jít, cítil jsem se dobře. Byla v tom dobrá forma a hlavně podpora.


Když říkáte, že tento sport není dobře ohodnocen, jaká odměna čeká na držitele rekordu?

Nic. Není to fotbal, není to hokej. Není to tak propagované. To si myslím, že je škoda. Šlo o to, že když jsem v patnácti letech začal cvičit, měl jsem vždy sen – stát nejsilnějším trojbojařem na světě. Trvalo to dvacet jedna let, než se to povedlo.
A kolik taková příprava stojí?

Tím, že to nebylo až tak daleko, tak tento závod mě stál nějakých 200 tisíc.


Nyní se vám splnil sen, jaké jsou vaše cíle dál?

Doufám, že ten rekord chvíli vydrží. Je to od ostatních velkých skok. No a pak udělat ještě lepší výsledek. Můj osobní názor je, že vrcholový věk trojbojaře je do 40 let. Nejvyzrálejší lifteři jsou od 35 do 40 let, například Andrej Malaničev udělal nejlepší výkon ve čtyřiceti.
 

Takže jste na začátku vrcholné formy?

Dá se říct. Řeknu vám to tak, kdyby byla ta finanční podpora, že nemusíte řešit peníze, máte čas na regeneraci a nemusíte se trápit v autě, tak si myslím, že vás to zase o nějaké ty kila posune dopředu. Ale je to tak, jak to je.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události