LOH Tokio 2021

Transgender vzpěračka končí bez úspěchu. Přesto psala historii

Laurel Hubbardová - transgenderová vzpěračka
Laurel Hubbardová - transgenderová vzpěračka | Zdroj: Profimedia

Snažení transgenderové olympioničky Laurel Hubbardové končí bez medaile i bez jediného platného pokusu. Přesto pódium opustila s hrdostí.

Vzpěračka Laurel Hubbardová, která dříve vystupovala jako muž, na olympijských hrách v Tokiu pomýšlela na medaile. Bohužel tento cíl 43leté Novozélanďance nevyšel.
 

Na první vzpěračské disciplíně v kategorii nad 87 kg startovala s rozehřívací váhou 120 kilogramů, trh se ji však nepovedl. Aby zvýšila své šance na medaili, tak zvětšila hranici na 125 kilogramů. Ani tuto váhu však nad hlavu dostat nedokázala.

 

Technicky druhá transgender sportovkyně, která kdy vystoupila pod pěti olympijskými kruhy, se druhé disciplíny nezúčastnila a na hrách skončila bez jediného platného pokusu. Přesto z pódia odešla s hlavou vztyčenou.

Související obsah


 

Vždyť její start rozdělil veřejnost na dva tábory, Hubbardová ale tlak ustála a zapsala se do historie. "Vím, že moje účast nebyla úplně bez kontroverze," řekla před reportéry a následně děkovala vzpěračské federaci a olympijským výborům za podporu.

 
Kategorii nad 87 kg pak ovládla Číňanka Li Wen-wen. Několikanásobná rekordmanka zvítězila v olympijském rekordu 320 kg. V soutěži do 87 kilogramů pak kralovala další závodnice z Číny Wang Čou-jü.
 

V Tokiu se představila ještě jedna transgender sportovkyně. V dresu kanadského nároďáku nastupuje fotbalistka Rebecca Catherine Quinn, dnes vystupující pouze jako Quinn a identifikující se jako muž.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu LOH Tokio 2021

Důležité Události