Rallye

Tři kamiony v desítce. V cíli i Macháček, který jel včera bez brzd

Třetí etapa na Dakaru opět patřila zejména kamionům. Hned trojice se totiž dostala do nejlepší desítky. V automobilech pak skončil na 7. místě Martin Prokop. Sympatickou 21. příčku zajel Josef Macháček, který měl ve včerejší druhé etapě obrovské problémy s brzdami.

Kdyby se na letošním Dakaru udělovala medaile za hrdinství, tak by ji asi dostal Čech Josef Macháček. Ve druhé etapě dojel veterán soutěže posledních 200 kilometrů bez brzd. Nevěřili tomu ani pořadatelé.

"Jen jsme odpočítávali kilometry do cíle a mně hlásil Pavel (Vyoral) nějaký nebezpečí už 500 metrů a já jsem musel ubrat.Tyhle stroje s tím variátorem nebrzdí jako stroje s řazením. Tyhle stroje nezastaví vůbec," vysvětloval český závodník.

Byl to prakticky zázrak, ale nakonec Macháček do cíle dojel, a to dokonce dvanáctý, tleskali mu tak i pořadatelé.

V dnešní třetí etapě skončil Macháček na 21. místě. Opět se pak vytáhli jeho kolegové kamioňáci. Macík dojel 4. místě, Loprais byl sedmý, Valtr desátý a Šoltys třináctý.

Mezi auty zabodoval Martin Prokop, ten bral sedmé místo.

V motorkách pak drží skvělé průbězně sedmnácté místo Martin Michek. Český jezdec ve třetí etapě skončil na 18. příčce. Po závodě však přiznal, že uvažuje o změně nastavení motorky.

„Duny tvořily nějakých deset procent. Přitom v těch rychlých pasážích ztrácíme nejvíc. Tovární stroje jedou o 15 km/h rychleji, a to na sto kilometrech udělá patnáct minut, což už je dost,“ vysvětloval. Kolega Milan Engel pak skončil na 35. místě.

Libor Podmol v úterý zajel 43. nejrychlejší čas.