Hokej

Kdo z hráčů si vydělá v NHL nejvíc? A jak si stojí čeští hokejisté?

Kdo z hráčů si vydělá v NHL nejvíc? A jak si stojí čeští hokejisté?
Zdroj: Profimedia, koláž tn.cz

NHL je jedna z mála hokejových soutěží, kde jsou platy veškerých hráčů veřejné. Kdo patří mezi vůbec ty nejbohatší? A jak si v porovnání s nimi stojí čeští borci?

První místo celé NHL a vůbec nejlépe placeným hokejistou je torontský Auston Matthews. Za jednu sezónu si přijde na 15,9 milionu dolarů. 22letý americký centr má smlouvu momentálně do sezóny 2023/2024. 

Na druhém místě je další torontský hráč Mitchell Marner. 23leté pravé křídlo si vydělá o 900 tisíc méně než jeho spoluhráč. Smlouva mu vyprší rok po Matthewsovovi.

Třetím hráčem v pořadí je pak kanadský fenomén Connor McDavid. Tomu Edmonton platí 14 milionů dolarů. 23letý borec a jednička draftu z roku 2015 má smlouvu do konce sezóny 2025/2026.

Související obsah

Nejlépe honorovaným obráncem je Erik Karlsson ze San Jose s 12 miliony dolarů. Zajímavostí je, že v první desítce nenajdeme Alexe Ovečkina, který je s platem 10 milionů dolarů až na 14. místě.

A jak si v porovnání s těmito borci stojí Češi? Vůbec nejvíce si vydělá David Krejčí z Bostonu. Se sedmi miliony dolarů je mezi všemi hráči na 54. místě. 34letý šternberský rodák po této sezóně bude jednat o novém kontraktu.

Související obsah

Za ním pak najdeme Jakuba Voráčka z Philadelphie. Ten pobírá 6 a čtvrt milionu a celkově je na výplatních páskách NHL na 71. místě. Rodák z Kladna je Flyers uvázán až do roku 2023/2024.

Třetím Čechem je Tomáš Hertl. Toho si Sharks momentálně cenní na 4 450 000 dolarů. Celkově je pak 127. nejlépe placeným hráčem soutěže. Ten má smlouvu ještě do příští sezóny.

Související obsah

Až na čtvrtém místě najdeme Davida Pastrňáka se čtyřmi miliony. Nejméně si pak z Čechů vydělají Dominik Simon, Martin Frk, Filip Hronek, Jakub Zbořil, Vítek Vaněček a Daniel Vladař. Všichni 700 tisíc dolarů.

Jenže s platy to není tak úplně jednoduché. Výše zmíněné částky nejsou ty, které hráčům opravdu přijdou na účet. Po zaplacení všech daní a povinných poplatků nejsou sumy až tak vysoké.

Každý hráč musí zaplatit federální daň (39,6 %), další poplatky jsou daně určitému státu, ve kterém klub působí. Zde nejhůře vychází Kalifornie (13,3 %), nejlépe pak Tennessee, kde hraje Nashville, případně Florida. Platí také, že pro hráče je výhodnější hrát hokej v USA než v Kanadě.

Související obsah

Dalé platí svému agentovi a obrovská část peněz jde na účet záložního fondu Escrow. To je fond, který NHL zavedla po poslední výluce s vidinou, že se na ekonomických ztrátách klubů budou podílet právě samotní hráči. Pokud soutěž zaznamená dobrý hospodářský výsledek, peníze jdou hráčům zpět.


Slavná NHL i se všemi zmíněnými hvězdami začíná už ve středu v noci! A vy můžete sledovat až 15 zápasů týdně na stanicích Nova Sport a Voyo!

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události