Ostatní sporty

Je Hniličkův výzkum pravdivý? Firma, co zajišťovala data, tvrdí opak

Je Hniličkův výzkum pravdivý? Firma, co zajišťovala data, tvrdí opak
Zdroj: Profimedia

Národní sportovní agentura (NSA) nedávno uspořádala velký výzkum, ve kterém zjišťovala oblíbenost jednotlivých sportů u diváků. Výsledky pak vyvolaly velkou kontroverzi. Samotná firma, která pro NSA sháněla data, navíc tvrdí, že jsou výsledky nepravdivé.

„NSA neuvádí správné info. Autor výzkumu je NSA a jejich tým, panel pouze poskytl reprezentativní vzorek a nijak nemohl ovlivnit analýzu a interpretaci, nebo kvalitu dotazníku,“ tvrdí firma NMS Market Research, které je jedním z provozovatelů Českého národního panelu, jenž se podílel společně s Národní sportovní agenturou na zmíněném výzkumu.

Firma se tak od překvapivých a diskutabilních výsledků distancovala a tvrdí, že jsou chybné.

NSA společně s českou výzkumnou agenturou Český národní panel uspořádala v říjnu loňského roku rozsáhlý výzkum, kterého se zúčastnilo až pět tisíc lidí nad 15 let. Podle míry divácké atraktivity se pak zjišťovalo oblíbenost jednotlivých sportů.

Studii pak ovládl podle předpokladů lední hokej, nicméně například fotbal byl až na osmém místě, což odsoudil i šéf LFA Dušan Svoboda. „Průzkum byl proveden a vyhodnocen velmi neprofesionálně, což potvrzuje i fakt, že se od interpretace jeho výsledku distancují i agentury, které se na sběru dat podílely a které uvádí NSA jako autory," píše se v oficiální zprávě Ligové fotbalové asociace.


"Fotbal je globálně jednoznačně nejpopulárnějším sportem, a i v České republice má největší členskou základnu čítající zhruba 340 tisíc členů. Fotbalové televizní přenosy jsou zároveň nejsledovanějšími pořady na českých obrazovkách, a to nejenom v případě mezinárodních akcí typu mistrovství světa nebo Evropy, ale i v případě nejvyšší domácí soutěže Fortuna ligy," stojí dále ve zprávě.

Související obsah

Výzkum od NSA pak zkoumal také atraktivitu sportu z hlediska aktivního provozování. V něm uspěl bowling a kuželky.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události