Esport

Peníze v esportu: covid zhoršil výdělky i hráčům her

Peníze v esportu: covid zhoršil výdělky i hráčům her
Zdroj: esuba.eu

Dnes a denně čteme a sledujeme zprávy o tom, jak byznysy krachují z důvodu pandemických opatření. Zdálo by se, že na elektronický sport by krize mít takový dopad neměla – hráči přeci mohou dál soutěžit z pohodlí domova. Tak jednoduché to ovšem není.

I v rámci esportu se totiž velká řada turnajů odehrává se všemi hráči přítomnými na jednom místě – a z pravidla to samozřejmě bývají právě ty největší.

Přítomnost diváků a fanoušků zvyšuje adrenalin, lépe se kontroluje, jestli někdo náhodou nepodvádí, a i sponzoři týmů se na místě lépe zviditelní. Ve světě nejsou výjimkou esportové turnaje pořádané v halách s místy pro desítky tisíc fanoušků. Letos se takové kvůli nákaze covid-19 ovšem pořádat nesměly.

Podle deníku The Esports Observer byl finanční dopad mimořádných opatření více než znatelný. Podíváme-li se například na seznam TOP 10 světových týmů co se výdělku za rok 2020 týče, uvidíme na samém vrcholu americký tým Dallas Empire. Ten byl v loňském roce až na 22. místě. Jak je možné, že nastal tak obrovský skok?

Odpovědí jsou právě kvůli koronaviru zrušené turnaje, či zrušená účast jednotlivých týmů na mezinárodních turnajích. Zrušený byl například švédský The International v Dotě 2, ve kterém se mělo hrát v přepočtu o více než 850 000 000 korun, či ESL One Rio Major v Counter Strike: Global Offensive. Celkově se letos v esportu celosvětově hrálo přibližně o 92 milionu dolarů, přičemž v loňském roce se částka vyšplhala na 240 000 000 dolarů. K titulům Dota a CS: GO tedy rok 2020 bohužel nebyl přívětivý.

I přesto, že finanční propad byl znatelný, některé turnaje, které se původně měly hrát offline, se pořadatelům podařilo přesunout online a jiné se dokonce povedlo zachovat v původním formátu, pouze s upraveným rozpisem účastnících se týmů.

Mezi takové spadá například Mistrovství světa ve hře League of Legends, které se na přelomu září a října 2020 odehrálo v Šanghaji a kterého se kvůli pandemii nemohly účastnit pouze dva týmy z Vietnamu. Spolu s League of Legends se na pomyslném žebříčku esportových finančních tahounů vysoko umístily například tituly Overwatch a Call of Duty.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

České házenkářky se o překvapení nepostaraly. Na úvod MS nestačily na Němky

Česká házenkářská reprezentace odstartovala mistrovství světa prohrou s favorizovaným Německem v poměru 21:31. Nejlepší českou střelkyní byla Dominika Zachová, která se trefila čtyřikrát. V dalším utkání hrají svěřenkyně Jana Bašného s Maďarskem.