MMA

Jak vypadá organizace KSW? Vychovává šampiony a láme rekordy

Konfrontacja Sztuk Walki, zkráceně KSW, česky konfrontace bojových umění, je polská MMA organizace, která je největší v Evropě a přesah má i do světových parametrů. KSW například uspořádala nejpočetněji navštívený galavečer s pouze MMA zápasy.

Historie této organizace započala v roce 2004, kdy se 27. února utkalo osm polských bojovníků ve varšavském hotelu Marriott v turnajovém systému a z výhry se radoval Lukasz Jurkowski. Událost se tehdy obešla bez diváků, a nebyla ani vysílána v televizi.

Od té doby organizace ušla ohromný kus cesty. Každý galavečer sledují miliony diváků u televizí a desítky tisíc přímo na místě. Turnaj KSW 39 v roce 2017 na Národním stadionu ve Varšavě navštívilo neuvěřitelných 57 766 diváků.

Mezi všemi bojovými sporty je tato účast čtvrtá nejvyšší. První dvě místa drží boxerské galavečery Joshua vs. Kličko (90 000) a Froch vs. Groves 2 (80 000). Třetí místo poté drží japonská akce Pride Shockwave, kde byl vedle MMA k vidění i kickbox.

KSW, jakožto polská organizace, pořádá většinu galavečerů v Polsku, ale tři turnaje už se uskutečnily i Londýně, jeden v Dublinu a další také v Záhřebu. Loni chtěla KSW expandovat i do Česka, ale tyto plány zhatila koronavirová pandemie. Nicméně až se situace okolo koronaviru uklidní, dá se očekávat, že evropský gigant uspořádá svou akci i zde.

Související obsah

Více než polovina zápasnické základny se skládá z Poláků a zbytek tvoří většinou ostatní Evropané, nicméně není výjimkou, že se galavečerů účastní i bojovníci z Brazílie či jiných zámořských zemí. Poslední českou stopou v KSW byl Patrik Kincl, jenž v prosinci loňského roku v prvním kole knokautoval polského velikána Tomasze Drwala. Již tento víkend se v KSW představí další Čech David Martinik.

Související obsah

Seznam všech Čechů, kteří v organizaci KSW zápasili a jejich bilance:

Patrik Kincl (1-0)
Jan Široký (0-1)
Simona Soukupová (0-1)
Pavel Svoboda (0-1)
André Reinders (0-2)
Petr Ondruš (2-2)

Za zmínku rozhodně také stojí, že v KSW zápasila i slovenská legenda Attila Végh.

Související obsah

Aktuálně mezi největší hvězdy organizace patří šampion velterové váhy Roberto Soldič nebo šampion střední váhy Mamed Chalidov. Dříve mezi největší jména patřil i Jan Blachowicz, který už nyní vládne polotěžké váze v UFC.

Galavečer KSW 58, kde nastoupí i český bojovník David Martinik, sledujte živě v sobotu 30. ledna od 20:00 na Voyo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MMA

Důležité Události