Hokej

Pešán zařadil do nominace na Švédské hokejové hry tři nováčky

Trenér české hokejové reprezentace nominoval na další turnaj Euro Hockey Tour, tentokrát na Švédské hokejové hry. V nominaci chybí hráši z KHL a hokejisté ze švýcarské nejvyšší soutěže. Naopak jsou v sestavě tři nováčci - Nick Malík, Filip Král a Oscar Flynn.

"Nominace se nerodila vůbec lehce. Nemohli jsme nominovat hráče z KHL a ze švýcarské soutěže. Jde samozřejmě o covidové problémy a problémy s logistikou. Švédsko i Finsko nějaké hráče z KHL mít bude, Rusko kompletní výběr, ale ty nemají takový problém s logistikouo," řekl k nominaci hlavní trenér Filip Pešán.

"Nominaci jsme tak museli skládat ze Skandinávie a většinu výběru tvoří kluci z extraligy," doplnil. Ale i s kluby z české nejvyšší soutěže byl problém. "S některými se jednalo skvěle, s některými hůř, ale nikdo mi neházel klacky pod nohy. Nicméně já budu tlačit na to, aby se v repre pauze nehrálo ani jedno kolo. Ale chápu koronavirovou situaci," upřesnil Pešán.

Související obsah

Hlavního trenéra mrzí některé omluvenky, ale má pro ně pochopení. "Někteří hráči odmítli kvůli únavě, jako třeba Milan Gulaš, což chápu. Někteří kvůli zranění. Hodně jsem stál o Ladislava Šmída, Vladimíra Sobotku nebo Michala Řepíka. Ale nedá se nic dělat," sdělil.

Jak již bylo řečeno, v nominaci se objevili tři nováčci - brankář Nick Malík, obránce Filip Král a útočník Oscar Flynn. "Nickovi může pomoct týden s dospělým nároďákem i vzhledem k dalšímu mistrovství světa do dvaceti let. Filip Král je omentálně jeden z nejlepších obránců v extralize a v Oscaru Flynnovi vidíme velkou dravost, kterou budeme potřebovat." Naopak nejzkušenějším hráčem bude liberecký Michal Birner.

Zajímavostí je, že v českém výběru je všech osm obránců levorukých. Pešán to ale nevidí jako velký problém. "Kluci umí hrát na jedné i druhé straně. Už tak nějak víme, jak budou hrát spolu. Jen v přesilovce budeme na prknech využívat pravoruké útočníky," objasnil.

Související obsah

Na otázku, proč byl nominován Dominik Hrachovina do týmu, i když jeho čísla nejsou nikterak závratná, odpověděl Pešán: "Byli jsme s ním na poslední akci spokojení. Navíc je to jeden z gólmanů, který může promluvit i do nominace na mistrovství světa."

Otázky padaly právě i na mistrovství světa. "Současná nominace vůbec neovlivňuje finální nominaci k mistrovství světa. Samozřejmě důležité bude, jak se bude vyvíjet NHL, a jak na tom bude covidová situace."

K mistrovství se vyjádřil i Petr Bříza, člen rady IIHF. "Zatím se předpokládá, že se bude hrát bez diváků. Nicméně všechno je to ve hvězdách. Může se stát, že se otevře až 50 % kapacity stadionu. Strašně by to turnaji prospělo. Doufáme, že v tu dobu už bude velká proočkovanost. Je to čistě v gesci lotyšské vlády a lotyšského misnisterstva zdravotnictví."

Související obsah

Ještě před mistrovstvím se chystá na zámořskou misi i Filip Pešán a generální manažer Petr Nedvěd. Návštěva NHL je naplánovaná na duben, ale vše opět záleží na situaci kolem koronaviru.

Mistrovství světa se bude letos oproti původním plánům hrát pouze v Lotyšku a začne v pátek 21. května. Nejbližší turnaj, Beijer Hockey Games ve švédském Malmö začne pro český výběr ve čtvrtek 11. února od 19 hodin zápasem se Švédskem. Druhé utkání pak v sobotu od 12 hodin s Finskem a od den později ve stejný čas s Ruskem.

Nominace českého týmu:

Brankáři: Patrik Bartošák (Pelicans Lahti/FIN), Dominik Hrachovina (Tappara Tampere/FIN), Nick Malík (Soo Greyhounds/OHL)

Obránci: David Musil (HC Oceláři Třinec), David Němeček (HC Sparta Praha), Jakub Galvas (Mikkelin Jukurit/FIN), Filip Král (HC Kometa Brno), Lukáš Klok (Lukko Rauma(FIN), Michal Moravčík (Tappara Tampere), Ondřej Vitásek (Bílí Tygři Liberec), Liboš Šulák (Kärpät Oulu/FIN).

Útočníci: Jakub Flek (HC Energie Karlovy Vary), Michal Birner (Bílí Tygři Liberec), Petr Kodýtek (HC Škoda Plzeň), Ondřej Roman (HC Dynamo Pardubice), Radan Lenc (Bílí Tygři Liberec), David Tomášek (HC Sparta Praha), Radek Koblížek (Kärpät Oulu/FIN), Matěj Blümel (HC Dynamo Pardubice), Matěj Stránský (HC Oceláři Třinec), Michael Špaček (HC Oceláři Třinec), Jan Ordoš (IK Oskarsham/SWE), Oscar Flynn (BK Mladá Boleslav), Dominik Lakatoš (HC Vítkovice Ridera), Jiří Smejkal (Tappara Tampere/FIN), Petr Holík (HC Kometa Brno).

Filip Pešán se v nedávné době vyjádřil i k útočníkovi New Jersey Pavlu Zachovi:

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události