Americký fotbal

Super Bowl je bitvou generací. Brady má zkušenosti, Mahomes lepší formu

Super Bowl je bitvou generací. Brady má zkušenosti, Mahomes lepší formu
Zdroj: Profimedia

V noci z neděle na pondělí od půl jedné proběhne v USA největší sportovní svátek roku - Super Bowl. Finále NFL bude soubojem generací, kde Tom Brady může zakončit kariéru sedmým triumfem, zatímco Patrick Mahomes může naplno ukázat, že přebírá štafetu v pozici nejlepšího quarterbacka NFL.

KDO JE VE FINÁLE?

Konferenci AFC jasně ovládli Kansas City Chiefs. V základní části podlehli pouze Las Vegas Raiders a v závěrečném kole Los Angeles Chargers, když už bylo rozhodnuto, že základní část vyhrají.

Čtvrtfinále proti Clevelandu měli dlouho ve svých rukách, ale po otřesení Patricka Mahomese přišli o quarterbacka a lídra týmu, ze zápasu tak nakonec bylo drama. V semifinále už byl Mahomes opět k dispozici a dotáhl svůj tým k přesvědčivé výhře 38:24 nad Buffalem Bills.

Související obsah

V konferenci NFC nakonec zvítězili Buccaneers z Tampy Bay. Do play-off šli z pátého místa s bilancí 11-5. V osmifinále si poradili s Washingtonem 31:23, ve čtvrtfinále porazili New Orleans Saints 30:20 a v semifinále zdolali lídra konference Green Bay Packers 31:26.

KDE SE HRAJE?

Hrát se bude na Raymond James Stadium, tedy domácím stadionu Tampy Bay Buccaneers. V pořadí 55. Super Bowl se tak bude poprvé hrát na domácím stadionu jednoho z účastníků.

Na tomto stadionu se bude Super Bowl hrát:

Kapacita svatostánku Bukanýrů je 75 tisíc míst, ale na Super Bowl bude moci vyrazit pouze 25 tisíc diváků kvůli koronavirovým restrikcím. Tyto diváky a všechny u obrazovek bude v poločasovém programu bavit zpěvák The Weeknd.

Související obsah

OPORY TÝMŮ

Tampa Bay Buccaneers od roku 2007 nebyli vůbec ani v play-off, ale do této sezony je posílil hvězdný quarterback Tom Brady a najednou se vyhrává. Spolu s ním přišel další bývalý ikonický hráč New England Patriots Rob Gronkowski, který je považován za jednoho z nejlepších tight endů v historii NFL. Dalším důležitým podpisem bylo prodloužení kontraktu defenzivního enda Ndamukonga Suha, jenž přišel o rok dříve.

Kansas City Chiefs budou spoléhat na majitele největší sportovní smlouvy v historii Patricka Mahomese, který je považován za quarterbacka budoucnosti. V pouhých 25 letech už je hotovým lídrem týmu, který neztrácí nervy a v důležité chvíli svůj tým podrží. K sobě bude mít Travise Kelceho, což je elitní tight end celé ligy. Rychlík Tyreek Hill by se měl nabízet na dlouhé přihrávky, jelikož v celé lize patrně není rychlejšího hráče.

Související obsah

VZÁJEMNÝ ZÁPAS

Chiefs a Buccaneers se tuto sezonu jednou utkali v základní části a průběh byl jednoznačný. Tým z Kansas City v poločase vedl 20:7 a po třetí části už 27:10. Tampa z toho nakonec udělala drama, ale Chiefs si výhru 27:24 udrželi.

Pro Chiefs to byla první výhra ve vzájemném zápase od roku 1993. Buccaneers do letošní sezony měli v utkáních s Chiefs sedm výher v řadě.

Související obsah

BRADY VS. MAHOMES

Letošní Super Bowl bude vnímán nejen jako souboj dvou týmů, ale také jako souboj dvou ikon na pozici quarterbacka. Tom Brady má ve svých 43 letech na svém kontě rekordní počet šesti vyhraných Super Bowlů a bývá označován za nejlepšího hráče v historii amerického fotbalu. Letošní Super Bowl bude jeho desátý a pravděpodobně poslední. Brady má v Tampě smlouvu i na příští rok, ale mluví se o tom, že pokud by vyhrál, příští sezonu už by neměl zapotřebí prohánět v 44 letech mladé kluky.

To Patrick Mahomes má za sebou zatím jen dvě sezony. V té první jeho Chiefs vypadli s Bradyho Patriots ve finále konference v prodloužení. V té druhé syn nadhazovače MLB Pata Mahomese už slavil výhru v Super Bowlu. Celou kariéru tak má ještě před sebou, ale už nyní si může druhým Super Bowlem ve své třetí sezoně zařídit věčnou slávu. Poslední, kdo obhájil titul v NFL, byli New England Patriots v roce 2004, které k výhrám dovedl Tom Brady.

Reportáž o letošním Super Bowlu najdete zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události