Americký fotbal

V USA je to svátek. Vláda se covidu nebojí, říká před Super Bowlem expert

Amerika napjatě očekává svou největší sportovní událost roku. Letošní Super Bowl proti sobě postaví obhájce titulu Kansas City Chiefs a Tampu Bay Buccaneers vedenou legendárním Tomem Bradym. Super Bowl ale není pouze o sportu, je to i velká společenská událost.

Žádná sportovní událost není v USA tolik sledovaná jako Super Bowl, tedy finále nejlepší ligy amerického fotbalu NFL. V Americe se lidé scházejí, aby vrchol sezony sledovali v okruhu rodiny a přátel. Vedle sportu jde i o společenskou událost a také o reklamy a poločasový program. O všech těchto rovinách Super Bowlu nám v rozhovoru povyprávěl dlouholetý hráč a komentátor Jan Štiegler.

Proč je Super Bowl v USA tolik populární?

Americký fotbal je obecně v USA nejpopulárnější sport a je to vyústění celé sezony. Pro Američany je to v podstatě další státní svátek. Všichni se na to těší bez ohledu na to, jestli tam hraje jejich tým a v průběhu let se z toho stal opravdu svátek.

Jde pořád hlavně o sport, nebo je to pro lidi spíše tradice a samotný výsledek je vlastně tolik nezajímá?

Má to dvě roviny. Vždy to je o americkém fotbalu, o tom sportu, ale na druhé straně, jsou tam i ty mimosportovní aktivity, jako jsou reklamy v televizi, které jsou neskutečně drahé a velmi prestižní, je to i poločasová šou, kde vystupují ti největší interpreti a když zrovna není covid, tak je to i celotýdenní oslava amerického fotbalu.

Na tomto stadionu se odehraje letošní Super Bowl:

Čím bude letošní Super Bowl jiný?

Jiný bude určitě tím, že na stadionu v Tampě nebudou moci být všichni fanoušci. Bude tam smět být pouze 25 tisíc fanoušků z té sedmdesátitisícové kapacity kvůli koronavirovým restrikcím. Jiné to je také tím, že týmy normálně přijíždějí do místa, kde se hraje Super Bowl, týden předem a absolvují celý superbowlový týden plný setkání s novináři i jinými aktivitami. Tampa tam jako domácí tým už je, ale tým z Kansasu přijíždí až den před zápasem.

Související obsah

Nemá vláda USA strach ze Super Bowlu právě kvůli koronavirové krizi?

Myslím si, že ani ne, protože NFL naprosto skvěle zvládla prevenci. Všichni členové týmu jsou každý den testovaní a za tu sezonu proběhlo celkem milion testů na koronavirus, z čehož bylo pouze 0,08 % pozitivních. Z těch 25 tisíc fanoušků je řada zdravotníků, kteří jsou očkovaní a je to pro ně poděkování za boj v první linii. Jsou tam i další podpůrné programy jako nutnost mít testy a trasování, takže tam by problém být neměl. Rodiny a přátelé se budou setkávat více, stejně jako tomu bylo třeba na Den díkůvzdání a Vánoce, ale žádné větší obavy jsem z toho nezaznamenal.

Proč jsou reklamy v Super Bowlu tolik populární?

Jsou tolik populární proto, že každý Super Bowl je nejsledovanější pořad roku a když se podíváme na nejsledovanější pořady v USA v historii, tak z prvních třiceti pořadů je 29 Super Bowlů. Ten nejsledovanější Super Bowl IL měl téměř 115 milionů diváků, takže ta masa, která se na ty zápasy dívá, je obrovská. Proto jsou ty reklamy tolik žádané a tak dobře placené.

Související obsah

Je pravda, že spousta Američanů se na Super Bowl dívá jen kvůli poločasové přestávce?

Je to pravda. Ne jenom kvůli poločasové přestávce, ale i kvůli reklamám. Televizní stanice v USA v posledních sedmi letech zařadily možnost opětovného přehrávání a nejen, že si můžete přehrát samotný zápas bez reklam, ale můžete se právě podívat i jenom na reklamy, nebo jen na poločasový program. Takže jsou i skupiny fanoušků, které se těší jenom na reklamy nebo se těší jen na poločasovou šou a samotný zápas je tolik nezajímá. Když například před lety vystupoval Michael Jackson, tak ta přestávka měla větší sledovanost než samotný zápas.

Proč je dobré letošní Super Bowl sledovat?

Možná naposledy se setkají, asi nejlepší hráč v historii ligy, Tom Brady, který je ve svém desátém Super Bowlu, a na druhé straně 25letý mladík quarterback Patrick Mahomes, který je v základu svého týmu ve třetí sezoně a podruhé je v Super Bowlu. Tihle dva zatím hráli ve stejné konferenci, takže se v Super Bowlu nemohli potkat a spekuluje se o tom, že tohle takové předání žezla a poslední souboj nejlepšího quarterbacka historie a nastupující generace Patricka Mahomese.

Související obsah

Je pravda, že liga letos kvůli koronaviru prodělává?

Je to pravda, ale není to tak výrazné, jak by se mohlo zdát na začátku roku kvůli té pandemii. Vydělávají sice více na televizních právech, ale tím, že nejsou fanoušci na stadionech, neprodává se merchendise, tak tam je ta ztráta. Nicméně úvodní odhady do dalších sezon vypadají kladně.

 

Související obsah

Koho tipujete na vítěze?

Já musím přiznat, že před sezonou jsem tipoval, že se ve finále utkají Kansas City Chiefs a Tampa Bay Buccaneers, takže tenhle tip mi vyšel a zůstanu u tipu, který jsem měl před sezonou, takže říkám, že vyhrají Kansas City Chiefs a stanou se prvním týmem od roku 2004, který ten triumf obhájí.

Takto se na vrchol sezony připravuje Tampa Bay Buccaneers:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události