Zimní sporty

Nevíte jak na běžky? Bratři Svobodovi vám ukážou, jak na to

Že jsou bratři Tomáš a David Svobodovi všestranně nadanými sportovci, není žádná novinka. Jeden je triatlonista, druhý v moderním pětiboji dokonce získal olympijské zlato. Tentokrát vyrazili na běžky. Přestože zimní sporty k jejich profesionálnímu zaměření oficiálně nepatří, jde jim to samozřejmě skvěle a nyní se podělili o pár tipů a triků nejen pro začátečníky.

Disciplíny, kterým se bratři Svobodovi celoživotně věnují, by ostatně těžko mohl dělat někdo, kdo si se sportem nerozumí ve všech jeho podobách. Kromě toho je běžecké lyžování perfektním způsobem, jak si přes zimu udržovat kondičku, proto se mu oba věnují pravidelně už spoustu let.


Správný výběr

Všechno samozřejmě začíná už u výběru běžek. "Pokud víte, že budete spíše bruslit, měly by lyže být spíše kratší, aby se vám s nimi dobře manipulovalo, a naopak hůlky si pořiďte delší pro pohodlnější odpichování," radí David Svoboda.

U klasického běžeckého lyžování je to přesně naopak, tedy lyže delší a hůlky kratší. "Pro hobíky jsou nicméně lepší kratší lyže, zkušenější lyžaři mohou zvolit o něco delší, tužší a lehčí lyže," dodává jeho bratr Tomáš.
 

Koupit si běžky v době zavřených obchodů je o něco složitější, ale kluci uklidňují, že se nemusíme vyhýbat ani on-line nákupu vybavení. "Stačí znát svoji výšku a váhu a zhodnotit svoje technické schopnosti a dovednosti. Podle toho si v pohodě vyberete, případně vám jistě pomůže telefonická konzultace s prodejcem," říká David.
 

 

Na přípravě záleží

Zatímco sjezdovky namažete na začátku sezóny a pak už si jen užíváte, jak perfektně jezdí, běžky vyžadují o něco větší péči. Jezdíte-li spíše klasický styl a jste-li začátečník, doporučují Svobodovi takzvaný mohérový pás anebo šupiny. Mohérový pás zpomaluje při pohybu vzad, ale zároveň dopředu hezky klouže. Dodává jistotu odrazu a je nalepený zhruba na středu lyže. Také s ním máte jistotu, že nenamažete špatně. Podobně slouží i šupiny, i když jsou oproti mohéru pomalejší.


Svobodovi však nedají dopustit na klasické mazání. "Před sezónou zažehlím klasický parafín a potom, když už jsem na horách, si podle počasí a sněhových podmínek vyberu speciální vosk," popisuje David.
 Správná technika

Že existuje klasická technika a bruslení, ví asi každý. Tomáš však vysvětluje, že jsou dva typy bruslení odlišující se jednodobým a dvoudobým rytmem, přičemž ten dvoudobý se používá při běhu do kopce. Co přesně to znamená? Že na dva odrazy nohama vychází jeden odpich rukama. Na rovince je to pak jedna ku jedné. Při hodně prudkém stoupání pak můžete ještě využít asymetrický odpich. Vše najdete popsané ve videu.


Oblíbená místa

"Míst, kde se dá dobře běžkovat, je v České republice naštěstí spousta," shodují se dvojčata. Rádi jezdí do Harrachova nebo Jakušic v Krkonoších, na Mísečky nebo do Jizerských hor, nejlépe do Bedřichova. Jak ale sami říkají, nejlepší je vždycky se dopředu podívat na počasí a sněhové podmínky, a podle toho si vybrat, kam na běžky vyrazit.

Související obsah


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Jágr a spol. schytal od Sparty šest gólů, Pardubice opět vítězné

Tipsport extraliga - 30. kolo Liberec - Vítkovice 4:3 v prodloužení, Karlovy Vary - Litvínov 2:3, Zlín - Pardubice 1:4, Kladno - Sparta 0:6, Mladá Boleslav - Třinec 0:3, Mountfield HK - České Budějovice 3:2 v prodloužení, Olomouc - Brno 0:2