KSW

Majitel KSW: V Česku hledáme talenty, Oktagonu je přebírat nechci

Majitel KSW: V Česku hledáme talenty, Oktagonu je přebírat nechci
Majitel KSW Martin Lewandowski Zdroj: KSW

Stejně jako za UFC stojí Dana White, za OKTAGONem Pavol Neruda s Ondřejem Novotným, i za KSW stojí dvojice MMA nadšenců, kteří z ničeho vybudovali evropskou jedničku na poli MMA. Podívejte se na rozhovor s jedním ze zakladatelů Martinem Lewandowskim o tom, jak skončil v dobře placené práci a zariskoval s KSW, o největších momentech, o plánech do budoucna i o tom, kam by to mohl dotáhnout Patrik Kincl.

KSW jste založil v roce 2004, jaké byly začátky?

Začátky KSW byla nejhektičtější zkušenost v mém životě. Koncept se začal rýsovat po mém setkání se spoluzakladatelem Maciejem Kawulskim. Brzy jsme zjistili, že sdílíme vášeň pro bojové sporty a začali jsme pracovat na ideje vlastní MMA organizace.V té době jste přestal pracovat jako manažer v hotelu Marriott?

Ještě v začátcích KSW jsem v Marriottu pracoval. Pro první galavečery jsme dokonce používali jednu menší místnost v hotelu. Tehdy jsme s Maciejem dělali vše sami – nosili jsme židle, řešili jsme všechny zápasy, klepali jsme na všechny možné dveře, abychom akci zpropagovali, prostě vše. A během toho jsem stále pracoval na plný úvazek jako manažer v hotelu.


První galavečery byly skvělé, plné energie a vzrušení. Ale účastnilo se jich jen pár stovek diváků. Pak se KSW začalo skutečně rozjíždět, přitáhlo pozornost velkých hráčů a já se ocitl na křižovatce. Musel jsem udělat rozhodnutí – zůstat v práci se stálým slušným příjmem, nebo riskovat a naplno se věnovat KSW.


Tehdy jsem už měl rodinu, takže jsem udělal to, co by udělal každý rozumný chlap. Opustil jsem práci a zariskoval jsem s KSW (smích).
Dnes KSW patří k evropské špičce a má velké jméno i ve světě. Proč myslíte, že má takový úspěch?

Věřím, že je to kvůli našim kořenům. Začátky naší organizace jsou ryzí. Maciej a já jsme do toho dali vlastní peníze, čas a KSW jsme postavili vlastníma rukama. Nikdy jsme neměli velkého investora zvenčí, a i dnes jsme v KSW z mnoha ohledů zainteresováni. Vybudovali jsme skvělý tým i soupisku zápasníků.
 

Jak jsme rostli, vždy jsme činili dobrá rozhodnutí. Známe naše fanoušky a přizpůsobujeme jim zápasovou nabídku tak, abychom potěšili každého, kdo zaplatí za vstupenku nebo za TV přenos. To stále děláme, ale dnes musíme pracovat s větším evropským a světovým publikem.
 

Myslím, že mohu s klidem prohlásit, že KSW je největší organizace v Evropě a patří do TOP 5 na světě. Fighter’s Only (MMA magazín – pozn. redaktora) nás tři roky v řadě nominovali na nejlepší organizaci na světě.


Rozumím vám, ale co přesně odlišuje KSW od ostatních polských organizací či česko-slovenského OKTAGONU?

 
Odpovím na to výčtem toho, čeho jsme zatím dosáhli. Na trhu jsme nejdéle, KSW je pionýr polského MMA a evropská jednička. Uspořádali jsme největší MMA event v evropské historii a druhý na světě. Tím bylo KSW 39 Colosseum ve Varšavě, kde jsme prodali téměř 58 tisíc vstupenek. Také jsme uspořádali akce v Londýně, Dublinu, Záhřebu a přijdou další. Jsme známí vysokou kvalitou. Začali jsme podivnými zápasy a propagací za hranicemi tradičních MMA eventů. KSW se vysílá v 42 zemích světa a díky online platformě www.kswtv.com dosahujeme do více než 92 zemí světa. Taková základna nás odlišuje od ostatních.


Zmínil jste vysokou kvalitu KSW galavečerů, kolik lidí tvoří tým, který na eventech pracuje?

Kolem 50 zaměstnanců každý den. Během galavečerů za běžného chodu před koronavirem to bylo až 600 lidí.
To s sebou nese jistě značné náklady a k tomu výplaty zápasníkům. Můžete prozradit, jaké jsou výplatní pásky vašich bojovníků?

 
Nechci přímo odhalit výplatní pásky KSW zápasníků. Ale mohu říct, že jsme pyšní na to, že jsme schopni zajistit dobrý příjem jim a řada velkých jmen s námi zůstávají roky. Také řada bojovníků po vstupu do KSW mohli přestat pracovat a naplno se věnovat MMA.
 

Pojďme se přesunout do současnosti, jaké jsou vaše plány pro rok 2021 a dál?

S každým rokem se KSW vyvíjí a roste. Minulý rok byl pro nás těžký, ale adaptovali jsme se a překonali to. Nakonec jsme měli úspěšný rok s pěti galavečery. V nadcházejícím roce je určitá míra nejistoty, ale chceme eventy otevřít divákům v druhé polovině roku. Také chceme zavítat do nových zemích a vstoupit na nové trhy.


V roce 2020 jste chtěli zavítat do České republiky, ale turnaj zmařila koronavirová krize. Plánujete stále galavečer u nás?

Ano, byl to můj cíl, ale kvůli pandemii to nevyšlo. Teď se soustředím na uspořádání KSW eventu v roce 2021/22. Každým turnajem naše čísla z ČR rostou a víme, že čeští fanoušci mají o KSW zájem.


Je česká MMA scéna s tou polskou srovnatelná?

Jsou to dva velmi podobné trhy s podobnými přístupy a možnostmi pro MMA. V některých zemí stále převládá velký odpor, a to kvůli neporozumění tomuto sportu a tvrdohlavosti politiků či novinářů, kteří se odmítají adaptovat. Naštěstí v Polsku a Česku to tak není. Například já si cením fanoušků, kteří jsou v obou krajinách pro MMA strašně zapáleni.Během let se v KSW představilo několik českých a slovenských zápasníků, nyní je největší hvězda Patrik Kincl. Jak vidíte jeho budoucnost?

On má v KSW velkou budoucnost. Chvíli to trvalo, ale nedávno absolvoval debut a porazil polskou legendu Tomasze Drwala. Ukázala fanouškům, kdo je a co umí. Patrik je jedním z zápasníkům, u kterého se nemůžu dočkat, až půjde znovu do akce. Vyhraje dva nebo tři zápasy a může jít o titul.


Nedávno také debutoval David Martiník, sledujete ještě další české zápasníky, kteří by mohli brzo vstoupit do KSW?

Neustále hledáme nové talenty v České republice. Můj tým matchmakerů mě často informuje o novinkách a představuje potenciální bojovníky. Ale načasování musí být správně pro obě strany.


Také nechceme křížit plány jiným organizacím, které mají dané zápasníky pod smlouvu. Raději budu s organizací jako OKTAGON spolupracovat a sdílet zápasníky než bojovníky nutit vybrat si stranu. Například nyní sdílíme Mateusze Legierskiho, který v OKTAGONU byl šampionem, ale je zároveň KSW bojovník.


Když se podíváte na zápasníky, kteří jsou či byli v KSW, koho považujete za největší hvězdu?

Za mě jsou tu dva. Mamed Khalidov a Mariusz Pudzianowski. Nejsem si jistý, kde by KSW nebo i polské MMA bylo bez těchto bojovníků. Na náš sport měli velký vliv a stále zápasí. Pokaždé, když jdou do klece, je to pro nás velká událost. Mezi mladší hvězdy bych zařadil Roberta Solice, Salahdina Parnasseho, Patrika Kincla a Scotta Askhama.

Související obsah
Můžete na závěr prozradit ty největší milníky 17leté historie KSW?

KSW 39 v roce 2017 převyšuje všechny. Třináct let před tím na nás chodilo 200 lidí a tehdy do Národního stadionu přišlo 57 766 diváků. Byl to šílený a divoký event od začátku až do konce. Na to jsem pravděpodobně nejpyšnější.
 

Další momenty, které vyčnívají, jsou KSW 32 v Londýně. To byl náš první galavečer mimo Polsko. KSW 51 v Chorvatsku, lidé nás tam vřele přivítali a tehdy debutoval Mariusz Pudzianowski. On byl sportovní superstar globálních rozměrů, pětinásobný nejsilnější muž světa a vstoupil do našeho sportu. To byla událost, která ke KSW opravdu přitáhla pozornost médii a zájem fanoušků.


MMA debut Mariusze Pudzianowskiho skončil v prvním kole:
V roce 2021 již proběhl galavečer KSW 58. Záznam si můžete vychutnat na platformě Voyo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události