Esport

Schalke má finanční problémy. Ty může vyřešit prodej esportového týmu

Schalke má finanční problémy. Ty může vyřešit prodej esportového týmu

Bundesligový klub FC Schalke 04 trápí mizerná forma a je více než pravděpodobné, že ho čeká sestup do druhé ligy. S tímto scénářem se začíná řešit i téma finanční situace klubu, které může pomoci prodej místa v nejvyšší evropské lize ve hře League of Legends.

 

FC Schalke 04 zažívá velkou krizi a po 22 odehraných kolech má na svém kontě pouhých devět bodů, kvůli čemuž se nachází na posledním místě německé Bundesligy. Vzhledem k možnému sestupu tradiční německý klub řeší finanční situaci, kterou negativně ovlivňuje i koronavirová krize. 

 

Přísun kapitálu by mohl zajistit prodej místa v jedné z nejpopulárnějších esportových lig LEC. Schalke totiž už pět let působí v oblíbené online hře League of Legends a jejich esportovou divizi reprezentuje mimo jiné také slovenský hráč Matúš „Neon” Jakubčík. 

 

 

 

V LEC mají od roku 2019 všechny týmy permanentní místo a z ligy se tak nedá sestoupit. Schalke tehdy místo v lize koupilo za vstupní poplatek ve výši 8,5 milionu euro. Od té doby žádný z deseti týmů ještě své místo neprodal. Vedení Schalke už ale oficiálně možnost prodeje místa potvrdili ve veřejném prohlášení na svém Twitteru.

 

"V současnosti zvažujeme veškteré možnosti, které klub má, k zajištění fungování bundesligového týmu. Jednou, ale ne jedinou možností, je prodej místa v LEC. Zatím ale nebylo učiněno žádné radikální rozhodnutí a případný sestup neznamená, že místo automaticky prodat musíme," zaznělo ve vyjádření Tima Reicherta, ředitele esportové divize Schalke 04.

 

Podobný model ale funguje o rok déle i v severoamerické LCS, kde vstupní poplatek činil 10 milionů dolarů. Tři herní týmy už svá místa v minulosti prodaly za daleko vyšší částky pohybující se okolo 30 milionů dolarů. Vzhledem k rostoucí sledovanosti evropské soutěže a obecnému zájmu o esport se tak dá předpokládat, že by Schalke mohlo své investice zhodnotit minimálně dvojnásobně. 

 

Související obsah

 

Do kasy bundesligového klubu by tak mělo zamířit 20 až 40 milionů eur. Většinou se ale odhady přiklánějí spíše ke spodní hranici odhadované částky, vzhledem k tomu, že většině hráčů končí na konci roku 2021 smlouvy. Největším úspěchem byl dosud postup do finále v létě roku 2018, ale i přesto se tým na každoroční světový šampionát zatím nikdy nekvalifikoval.

 

V minulosti se spekulovalo o zájmu o vstup do LEC ze strany dalších velkých fotbalových klubů, včetně londýnského Arsenalu, Paris Saint-Germain, Realu Madrid nebo Manchesteru City. Zájem o účast v lize nedávno vyjádřil také známý YouTuber MrBeast, který vlastní herní tým Beast Gaming a jeho kanál v současnosti odebírá přes 54 milionů YouTube uživatelů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události