Jezdectví

Koně v Evropě ohrožuje nebezpečný virus. Zvířata umírají, závody se ruší

Koně v Evropě ohrožuje nebezpečný virus. Zvířata umírají, závody se ruší
Ilustrační foto: Závodní kůň Zdroj: Profimedia

Agresivní kmen herpes virus ohrožuje jezdeckou evropskou scénu. Koně v místě ohniska umírají a jezdci žijí v nepřetržitém strachu o svá zvířata. Mezinárodní jezdecká federace už do 28. března odložila většinu evropských závodů. "Někteří se z toho dostanou, u jiných koňů to má fatalní následky," říká prezidentka ČJF.

Ohniskem zrádného herpes viru EHV-1 je španělský areál Centro Escuela de Saltos ve Valencii. Mezinárodní jezdecká federace v pondělí 1. března oznámila úmrtí 4 koňů, dalších 84 vykazuje příznaky a 11 zvířat je hospitalizováno. Celkově se od února závodů účastnilo 752 koňů a hrozí riziko rozšíření. Již nyní jsou známá tři další ohniska.

 

"Je to živé peklo. Ti, co tu nebyli, nemohou pochopit, jak vážná situace je. Žijeme ve strachu, jestli naši koně virus dostanou, nebo ne. Všichni zde viděli umírat koně. Koně, kteří vypadali zdraví a o dva dny později zemřeli," popisoval z Valenice jezdec Carl-Walter Fox pro World of Showjumping.


S rizikem rychlého rozšíření FEI do 28. března pozastavila konání řady mezinárodní akcí v 10 evropských zemích. Pokračovat mohou jen závody, které byly již zahájeny, a účastnit se jich mohou jen koně, kteří již byli na místě. A to s veterinárním prověřením. Bez potvrzení o absenci viru také účastnici nemohou místo opustit.

Související obsah

Nebezpečí, které skýtá šířící se virus vysvětlila prezidentka České jezdecké federace Ing. Olga Plachá: "Herpes virus je docela závažné onemocnění koní a má mnoho mutací. Virus, který se šíří z Valencie, kde od začátku února probíhaly mezinárodní závody, ovlivňuje nervový systém koně. Dá se říct, že nakažený kůň má zhoršenou koordinaci. U některých to má fatální následky, jiná zvířata se z toho mohou dostat."


Virus se šíří vzduchem až na vzdálenost pěti metrů a také přímým kontaktem. Před napadnutím nervového systému napadá dýchací cesty a způsobuje vysokou horečku. Projev nejhorších příznaků může nastat až 10 dní po nákaze. Ačkoli existuje očkování, vakcinace na závodech není vyžadována. Například ČJF od roku 2018 očkování proti herpes virům doporučuje, ale zákonem povinná nejsou v České republice ani ve většině zemích Evropy.
 

Podle Plaché může aktuální krizová situace do budoucna pomoci veterinární politice: "Myslím, že to může mít dopad na změnu veterinárních pravidel a očkování na herpes viry bude povinné. Přeci jen to očkování nějakou část těch virů zachytí. Ale tyto věci určuje veterinární autorita daného státu, ale může to nařídit i Mezinárodní jezdecká federace."


Připomeňte si poslední Velkou pardubickou. Kraloval ji Slovák Lukáš Matuský v sedle valacha Hegnuse. Bohužel ročník 2020 se neobešel bez ztráty:
Proti herpes virům například své koně očkuje česká jezdecká ikona žokej Josef Váňa. "Jelikož s koňma běháme i ve Francii, tak očkujeme i proti herpes viru," řekl pro Nova Sport. Ve Francii je očkování povinné, nicméně i tak byly s ohledem na riziko tamní plánované závody odloženy.
 

Ve Valencii si také závodníci stěžují na laxní přístup organizátorů. Švédská jezdkyně Erica Swartzová si příznaků u jednoho svého koně všimla už 21. února. A právě zdlouhavá reakce podle ní zapříčinila nynější situaci.

Související obsah"Je to katastrofa. Týden trvalo, než jsme mohli oddělit koně. Zdraví a nemocní koně ustájeni vedle sebe. Přijeli zástupci španělských úřadů, ale pro zlepšení situace koní se nic neudělalo. Podle mého názoru měl někdo převzít kontrolu v den, kdy to vše začalo. Přijetí pomoci trvalo tak dlouho a nyní se vymklo kontrole," vyprávěla pro Wolrd of Showjumping. První dny byli ve stáji přítomní jen dva veterináři na 150 zvířat. Švédská závodnice také upozornila, že skutečná úmrtnost je mnohem vyšší, než se píše v médiích.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události