Dostihy

Smrt koně na Taxisu opět rozděluje národ, smutný Váňa hovoří o smůle

Smrt koně na Taxisu opět rozděluje národ, smutný Váňa hovoří o smůle
Zdroj: Profimedia

130. ročník Velké pardubické opět rozdělil národ na dvě skupiny. Po pádu na obávaném Taxisově příkopu totiž zahynul jeden z favoritů. Osmiletý valach Sottovento dopadl tak nešťastně, že si pravděpodobně zlomil vaz. S reakcí přispěchal i žokej Josef Váňa, do jehož tréninkové skupiny kůň patřil.

Jubilejní ročník Velké pardubické byl velmi zvláštní už z toho důvodu, že se jel poprvé v historii bez diváků. Protikoronavirová opatření tak povolila maximální počet osob pouze na 200.

Slavný dostihový závod bohužel přinesl také tragickou zprávu poté, co na Taxisově příkopu zahynul osmiletý valach Sottovento, jenž patřil do stáje Josefa Váňy.

Celkově se jednalo už 25. smrt koně na této obávané překážce. Naposledy na ni před dvěma lety zahynul hnědák Vicody. Nicméně i vloni došlo k tragické události, když se na jiné překážce smrtelně zranil Krocoleon.

Související obsah

Tato smutná čísla z posledních let opět rozvířila debatu na téma týrání těchto ušlechtilých zvířat a někteří lidé volají minimálně po zrušení Taxisova příkopu, ti radikálnější pak po zrušení celého závodu."Proč už ten taxis nezruší? K čemu je dobrý? Stačí ostatní překážky přece... Jednou jsem stála u pořadatele s vysílačkou, kdy kůň padl na normální proutěné překážce. Pád jsem neviděla, ale hovor mi stačil. Srdce mi krvácelo," napsala jedna z fanynek.

Související obsah

Mezi kritiky se zařadil i účastník pěvecké soutěže Superstar Julian Záhorovský. „Nemám nic proti klasickým dostihům, kde kůň vidí, kam běží, nebo skáče, ale tohle bych zakázal jako cirkusy,“ přišel s radikálním komentářem známý zpěvák.

Tyto bouřlivé reakce však mírní sám Josef Váňa, který talentovaného Sottoventa trénoval. "Jde o blbou souhru náhod. Sottovento to zajel v tréninku naprosto v pohodě, Taxis mu nedělal problém. V závodu se to pak bohužel sešlo tak, že dopadl neobvykle ošklivě,“ sdělil bývalý žokej pro web extra.cz.

Pro Váňovu stáj šlo o velice nepovedený závod. Na Taxisově příkopu spadl kromě Sottoventa také jeho další kůň a vítěz z roku 2017 No Time To Lose. Další dva jeho svěřenci, včetně loňského šampiona Theophilose, skončili v hloubi pole poražených.

Související obsah

Z vítězství se nakonec radoval Hegnus v sedle se slovenským žokejem Lukášem Matuským.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události