MMA

Ošklivé zranění vyvolalo debatu: UFC zápasníci chtějí bezpečnější rukavice!

Ošklivé zranění vyvolalo debatu: UFC zápasníci chtějí bezpečnější rukavice!
Belal Muhammad utrpěl ošklivý eye-poke | Zdroj: koláž tn.cz / Twitter Dana White, profimedia.cz

Po děsivém eye-poku (dloubanec, šťouchnutí do oka), který ukončil zápas Edwards vs. Muhammad, řada UFC zápasníků volá po nových, bezpečnějších rukavicích. Podle trenéra Jiřího Procházky však problém neleží primárně v rukavicích, ale hlavně v přístupu samotných gladiátorů.

Hned několik zápasníků přes sociální sítě volá po nových rukavicích, které by svým tvarem více chránily zdraví bojovníků. “Potřebujeme nové rukavice, tečka! Existují a nechápu, na co se pořád čeká. Kolik ještě očních zranění bude potřeba,“ napsal nový šampion bantamové váhy Aljamain Sterling.“Je na čase spravit UFC rukavice. Je to velký problém. Ty co se používají v One FC jsou zaoblené, ty v UFC drží ruku otevřenou,“ komentoval bývalý zápasník a MMA analytik Dan Hardy. Ten naznačil problematiku tvaru rukavic, které zápasníkům umožňují plně otevřenou dlaň a v krizových případech tak může dojít k neumyslnému zásahu prstem.

 
Jeden z MMA fanoušků radí, aby UFC začalo používat rukavice bývalé organizace Pride, které více kryjí prsty a více fixují palec:


 

“Myslím, že zaoblené rukavice by zabránily velkému počtu eye-poků,“ přidal Matt Schnell, zápasící v muší váze. 

Související obsah

Redakce Nova Sportu se na problematiku rukavic a bezpečného boje zeptala zkušeného trenéra Martina Karaivanova, který vede Jiřího Procházku a společně bojovali i v japonském Rizinu, kde se používají zavřenější rukavice.
 

“Ono to vždy začíná u zápasníka, je to o jeho způsobu boje, a jak se naučí s rukama bojovat. Druhá věc je, že rozhodčí striktně upozorňují, že prsty musí směřovat nahoru nebo musí být zatlá pěst. Třetí věc je pak nějaké přirozené držení té rukavice, která tvaruje samotnou ruku."

"Rukavice v UFC se blíží těm nejčastěji používaným. Ty v Rizinu byly atypičtější. Riziko je dané tím, že máte otevřenou ruku a prsty ven. Nemyslím si, že by ta rukavice byla natolik špatná, že by kvůli tomu vznikaly eye-poky. Třeba Jiří trénuje v UFC rukavicích a u něj se za celou dobu nestalo, že by někoho vyloženě zranil,“ komentoval  Karaivanov a problematiku shrnul: “Je to o přístupu zápasníka, jak to má nastavené a jak to dokáže kontrolovat v technikách.“

Svěřence Martina Karaivanova čeká v květnu druhý zápas v UFC. Podívejte se, co Procházka dříve řekl o svém soupeři Dominicku Reyesovi: 

Incident, který rozpoutal debatu, se stal v hlavním zápase proběhlého UFC Fight Night 187. Ve druhém kole Leon Edwards (18-3-1NC) při úderu vrazil prst do oka Beala Muhammada (18-3-1NC), který následně nemohl pokračovat. Kvůli eye-poku (štouchnutí do oka) byl zápas kontumován.


Už samotný incident vypadal hrozivě a pozápasová fotografie zraněného Muhammada jen podrthuje nebezpečí, které skýtá nechtěný úder.


TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MMA

Důležité Události