Jezdectví

Virus dál ohrožuje evropské jezdectví: Mrtvých koňů přibývá, vakcíny chybí

Virus dál ohrožuje evropské jezdectví: Mrtvých koňů přibývá, vakcíny chybí
Veterinářka provádí test na výskyt herpesviru Zdroj: Profimedia

Herpesvirus EHV-1, který se rozšířil v únoru ze závodů ve Valencii, dál ohrožuje evropskou jezdeckou scénu. Počet mrtvých koňů se zvýšil na 17, Mezinárodní jezdecká federace ruší další závody a vakcíny proti viru jsou nedostatkovým zbožím.

Potvrzené případy zákeřným virem, který postihuje nervový systém zvířete, hlásí osm evropských zemí – Belgie, Německo, Španělsko, Francie, Itálie, Slovensko, Švédsko, Švýcarsko a virus se z ohniska ve Valencii rozšířil také do Kataru. Nákaza se také objevila v USA, ale ta podle FEI nesouvisí s evropskou vlnou.


 

Viru již podlehlo 17 koňí, včetně novorozeného hříběte a pět klisen údajně následkem nákazy potratilo. Šířící se nákaza Mezinárodní jezdeckou federaci donutila prodloužit stopku pořádání mezinárodních akcí až do 11. dubna. Odložení akcí podpořila také Česká jezdecká federace, tedy na území České republiky se do poloviny dubna nepojedou žádné závody.

Související obsah“Je to závažné, protože nemoc je vysoce infekční. V dnešní době je náš sport globální a pohybujeme se s koňmi po světě. Jakákoliv infekční choroba, v takovém měřítku, je pro náš sport ohrožením,“ komentovala prezidentka ČJF Ing. Olga Plachá.
 

Situace k riziku herpesvirů přitáhla velkou pozornost a po rozběhnutí sezóny bude pro účast na svodu koní, tedy na místě s větší koncentrací, povinné buďto negativní výsledek laboratorního vyšetření PCR testu, anebo doklad o očkování. Vakcíny, které dříve byly většinou doporučené, ale dobrovolné, tak nyní budou vyžadovány.
 

Z toho však pramení další problém. Vakcíny, které vyrábí tři farmaceutické společnosti, jsou na trhu vyprodány. Podle Plaché by však měly během několika týdnů dorazit nové várky, které naplní rapidně zvýšenou poptávku. “Během tří neděl bude situace jiná, ale nyní je vše vyprodané. Pokud se o 500 % zvýšená poptávka, nemůže se to pokrýt,“ vysvětlovala Plachá. Nicméně ani očkování nezaručí stoprocentní ochranu.


Připomeňte si poslední ročník nejznámějšího dostihového závodu Evropy Velkou Parbubickou. Tu okraloval hnědák Hegnus se žokejem Lukášem Matuským:


TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události