Vodácký sport

Skok do ledových vod! Kajakářka pokořila úžasné islandské vodopády

Trable s cestováním, obrovská zima a splněný sen. Francouzská kajakářka Nouria Newmanová se odvážila pokořit nebezpečné vodopády v nádherné přírodní scenérii Islandu.

Newmanová je mistryní světa z Deep Creeku roku 2014. Cenné kovy si dovezla i z Česka, stříbrná byla o rok dříve v K1 na kanále v Troji a druhé místo vybojovala i na juniorském MS v Roudnici nad Labem.

Teď před ní ale stál ještě těžší úkol – posunout dál hranice extrémního kajakování. Vybrala si k tomu vodpoády na Islandu, které jsou v zimě nejen nebezpečné, ale i úchvatné.

"Byla extrémní zima. V noci bylo ve stanu až mínus patnáct a ráno jsme si museli boty nahřívat v troubě, abychom vůbec zavázali tkaničky," popisovala na webu Red Bullu nehostinné podmínky.

Související obsah

Newmanová popsala i těžkosti spojené s covidem, který jí zrušil původní plány na cestu na divoké vody do Nepálu. Nakonec se tedy vydala na měsíční expedici na Island.

Vulkanické podmínky na ostrově a řada skvělých vodopádů je pro extrémní kajakáře lákadlem. Newmanová v mrazivé vodě mezi sněhovými bariérami doslova řádila.

Místy by se vám z toho zatočila hlava, ale ona se bezhlavě a po hlavě postupně vrhla z několika vodopádů a vše zvládla s bravurou.

Důležitou složkou je především příprava a pečlivé zkoumání terénu, aby bylo co nejvíce eliminované riziko úrazu.

Nouria je ale velmi zkušenou kajakářkou. Za sebou má splouvání různých extrémních vod. Proplouvala již řadou soutěsek, nebezpečných peřejí a skákala už z řady vodopádů.

"Před skokem musíš být klidný. Občas i medituji, ale vím, že máme vše naplánované. Lidé si myslí, že jen riskujeme, ale bezpečnostní složka je hodně důležitá," připomíná 29letá kajakářka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události