Olympiáda

USA zvažují bojkot olympiády v Číně! Hry by zmeškaly poprvé za 42 let

USA zvažují bojkot olympiády v Číně! Hry by zmeškaly poprvé za 42 let
Národní stadion v Pekingu, Čína | Zdroj: Profimedia

Budou příští zimní olympijské hry bez USA? Státy zvažují možnost bojkotu her v Číně, a to kvůli podezření z porušování lidských práv v Čínské lidové republice.

Ačkoli nový prezident Joe Biden nechce omezovat americké atlety a jeho rozhodnutí podpořil i Olympijský výbor Spojených států, Bílý dům finální rozhodnutí stále neučinil. Podle mluvčího ministerstva zahraniční (State Department) je bojkot příštích her stále otevřené téma, které chce USA rozhodnout v kooperaci s ostatními státy.

 

“To je záležitost, kterou rozhodně prodiskutovat chceme. Domníváme se, že společné rozhodnutí nebude prospěšně jen nám (USA), ale také v zájmu našich spojenců a partnerů,“ odpovídal Ned Price, mluvčí ministerstva zahraničí, na otázku, zda USA zvažují bojkot her.
 

Následně v příspěvku na Twitteru ubezpečil občany, že téma bude dále projednáváno, ale prozatím je rok 2022 moc vzdálený.


Zato už je jisté, že letních her v Tokiu 2021 se nezúčastní Severní Korea. Více ve videu níže:


 

Tlak, nejen na USA, na bojkot her přichází jak od veřejnosti, tak od mezinárodních organizací. Na pořádání her v Číně si u Mezinárodního olympijského výboru stěžovala řada organizací bojujících za lidská práva.

Konkrétně v reakci na perzekvování ujgurských muslimů v provincii Sin-ťiang. V roce 2018 také obdržela OSN zprávu o uvěznění až milionu a půl muslimů v táborech. Peking tehdy místa označil za “střediska odborného vzdělávání“ a porušení lidských práv odmítl.

Související obsah

USA se naposledy nezúčastnilo olympiády v roce 1980. Během studené války prezident Jimmy Carter odmítl vyslat americké atlety na hry v Moskvě.

TN LIVE
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události