Házená

Chceme vylepšit nejlepší výsledek na MS, zářila po postupu Jeřábková

Skvělý úspěch se povedl českým házenkářkám. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného postoupily po čtyřech letech na mistrovství světa ve Španělsku, když v kvalifikaci potvrdily roli favoritek proti Švýcarsku. Po domácí remíze 27:27 předvedly v odvetě zlepšený výkon a ve Švýcarsku vyhrály 28:22. „V prvním zápase nám trochu chybělo nasazení. Když jsme v odvetě hráli na úrovni, kterou bychom měli mít, tak se to dalo zvládnout,“ hodnotil trenér Jan Bašný.

Těsně před začátkem utkání musel trenér řešit nečekané komplikace. Do zápasu nemohla nastoupit kvůli pozitivnímu testu na covid-19 brankářka Petra Kudláčková, kterou nahradila Hana Mučková, a křídelnice Kristýna Mika, jíž se obnovilo zranění kolene.


Zvlášť na postu brankářky komplikace byla určitě velká, protože od začátku sezony je to už třetí gólmanka, která nám vypadla, takže jsme z toho měli dost obavu, ale myslím si, že Hanka Mučková to vyřešila za nás a žádná komplikace to ve finále nebyla. A naopak to byl základní kámen naší výhry,“ hodnotil trenér povedený výkon mladé gólmanky, která hraje za TJ Sokol Poruba.


Hlavní tahounkou na cestě za vítězstvím byla v úterý Markéta Jeřábková, která nastřílela úctyhodných 15 branek, čímž vylepšila svůj nejlepší reprezentační výkon o čtyři góly.


Už jsem několikrát říkala, že když člověk dá více gólů, než se očekává, tak to není zásluha pouze jedince, protože je na hřišti dalších pět hráček, plus brankářka a střídačka. Je to zásluha celého týmu. Určitě jsem ráda, že se mi povedlo dát tolik gólů, je to milý, ale důležitější je týmový úspěch, že se můžeme po čtyřech letech zúčastnit mistrovství světa,“ zůstala po zápase skromná Jeřábková.

K postupu na mistrovství světa výrazně pomohla Markéta Jeřábková:


Pětadvacetilá hráčka, která působí v německém Thuringeru, měla jasno, co stálo za rozdílnými výkony v obou zápasech. „Nechci říct, že bychom byly po prvním zápase zaskočeny, ale každá z nás si ten průběh představovala trochu jinak. Ani jedna z nás nepředvedla svůj standard, kterého jsme schopny. Věděly jsme, že hůř už hrát z naší strany nejde. Bylo jasné, že když se každá z nás zlepší, bude zápas na naší straně.“


Na utkání mohlo být přítomno i několik desítek diváků. „To pro nás byla novinka, protože ve Švýcarsku se opatření rozvolnila. Mohlo tam přijít asi padesát lidí, takže velký skok z prázdné haly to nebyl. Myslím, že kdybychom hrály třeba v Makedonii nebo balkánských zemích, tak by to bylo určitě horší. Z tohoto pohledu to bylo příjemné a fajn,“ vyprávěla česká křídelnice.

Související obsah


A jaké mají házenkářky cíle na mistrovství světa ve Španělsku? „O cílech na mistrovství světa je zatím předčasné mluvit, protože neznáme ještě základní skupinu. Navíc ani nevím, které hráčky budu mít k dispozici, protože se některé z nich vdávaly, nebo budou vdávat, a to se těžko odhaduje, jestli nepřeruší reprezentační kariéru,“ nechtěl trenér předbíhat s predikcemi.


Jeřábková a trenér Bašný se však shodli na jednom, nechtějí jet do Španělska jen na výlet. Zatímco trenér by rád postoupil alespoň ze základní skupiny, Jeřábková by ráda vylepšila osmé místo, kterého český výběr dosáhl před čtyřmi lety.

Sledujte sport i na portálu Voyo, kde najdete přímé přenosy i záznamy sportovních utkání.

Jakub Martinovský
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události