Fotbal

Hvězda Premier League přiznala psychické problémy. Co se stalo?

Hvězda Premier League přiznala psychické problémy. Co se stalo?
Jesse Lingard v dresu West Hamu Zdroj: Profimedia

Aktuálně patří mezi nejlepší hráče v celé Premier League. Jesse Lingard po příchodu na hostování do West Hamu skoro až zázračně pookřál. V deseti ligových zápasech skóroval hned devětkrát. Od jeho příchodu do londýnského klubu nikdo v celé soutěži nedal víc gólů. Je jeho obrození opravdu zázrak? Ne tak docela. Spoluhráč Tomáše Součka a Vladimíra Coufala otevřeně promluvil o psychických problémech, které ho trápily v Manchesteru United.

Lingard býval považován za jednoho z největších talentů světového fotbalu. Jeho kariéra však začala nečekaně stagnovat. V minulé sezoně se v 22 zápasech trefil pouze jednou a snášela se na něj ostrá slova kritiky a také spoustu vtípků. To ale fotbalová veřejnost nevěděla, čím si osmadvacetiletý ofenzivní záložník prochází. Kvůli psychickým problémům dokonce zvažoval, že fotbalovou kariéru přeruší.

Nechtěl jsem ukončit kariéru, jen si dát chvíli pauzu. Byl jsem rád, když mě trenér posadil pouze na lavičku a nemusel jsem nastoupit. Nechtěl jsem hrát, protože jsem neměl na fotbal ani pomyšlení. Nemohl jsem se na něj soustředit. Myslel jsem úplně na jiné věci. Snažil jsem se proti tomu bojovat, ale nešlo to."

A co se vlastně stalo?

Lingardova matka bojuje po většinu života s depresemi. Minulý rok se dokonce musela ústavně léčit v Londýně, a tak se Lingard mimo hraní fotbalu musel starat o své dva sourozence, a to byl pro něj velký boj.

V posledních letech jsme se jí snažili pomoci, ale bylo pro mě těžké se s tím vypořádat. Necítil jsem se ve své kůži. Nebyl jsem Jesse Lingard, v soukromém ani fotbalovém životě. Zápasy kolem mě jen proplouvaly, jako bych tam nebyl. Bylo to šílené. Tak jsem to v klubu přiznal. Řekl jsem, čím si máma prochází. V klubu mi vyjádřili plnou podporu," vypráví Lingard zpětně.

Související obsah

Přerušení soutěží kvůli lockdownu loni v březnu mu paradoxně pomohlo. „Mohl jsem se na všechno vykašlat, prostě si říct, že nechci dělat vůbec nic. Ale našel jsem v sobě bojovníka, který mi pomohl vrátit se do života. Makal jsem v posilovně, běhal jsem. Chtěl jsem se na hřiště vrátit ve větší formě než všichni ostatní a povedlo se to,“ popisuje záložník své znovuvzkříšení.

Během lockdownu jsem sledoval mé zápasy z minulosti, třeba ty na mistrovství světa a pomyslel jsem si: Ano, tohle je ten Jesse Lingard! Poslední sezony jsem to prostě nebyl já. Dokonce existuje video, které natočil můj bratr, na kterém jen koukám do stropu, a brácha si říká, čím si asi procházím a jestli na ramenou nesu celou váhu světa. Takhle jsem na své okolí působil“

Nyní je Lingard v plné formě a po boku Tomáše Součka a Tomáše Coufala opět září. „Když jsem o svých problémech promluvil, cítil jsem se jako motýl, co rozevřel svá křídla. Najednou jsem mohl létat. Cítím se nyní fantasticky. Všechno je za mnou a mohu se plně soustředit na fotbal,“ vypráví nadšeně. Jak to s ním ale bude dál, je ve hvězdách. Ve West Hamu je pouze na hostování, ale díky výkonům v posledních měsících by se neměl o svou budoucnost příliš obávat.

Beznaděj a zoufalství, to podle trenérů cítí děti bez sportu

Sledujte sport i na portálu Voyo, kde najdete přímé přenosy i záznamy sportovních utkání.

Jakub Martinovský, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události