Národní sportovní agentura

Hnilička rezignoval na post šéfa Národní sportovní agentury

Milan Hnilička rezignoval na post předsedy Národní sportovní agentury. Důvody pro odchod z čela organizace sdělil na mimořádné tiskové konferenci. Jedním z hlavních důvodů je velké pracovní vytížení, které mělo vliv i na rodinný život.

Hnilička v roli předsedy NSA figuroval od srpna 2019. Svou rezignaci již předal předsedovi vlády Andreji Babišovi. Důvodů pro odstoupení je hned několik, ale tím největším je enormní vytížení. Odstoupení nesouvisí s výsledky kontroly v agentuře.
 

Hnilička a NSA přitáhla pozornost na začátku května, kdy prověrka ministerstva financí, která následovala po zjištění, že NSA pro administraci dotací využívala externí firmu, odhalila nedostatky v hospodaření agentury.


Například termíny dotační výzvy Covid Sport byly delší, než data které schválila Evropská komise. Rovnež prověrka našla chyby ve výpočetním systému. Díky tomu mohly organizace dostat větší příspěvky, než na jaké měly nárok.

Související obsah

Kdo olympijského vítěze z Nagana vystřídá v čele Národní sportovní agentury, zatím není známo. "Odstupuji k dnešnímu dni. A jelikož už nejsem ve funkci, tak jsem s panem premiérem ani neprobíral možného nástupce," řekl na tiskové konferenci Hnilička.

"Milan Hnilička se zásadně zasloužil o vznik Národní sportovní agentury, v poslanecké sněmovně a také před vládou její ustavení obhájil. Zároveň odvedl nejtěžší práci při nastavení struktury a organizace úřadu. Za tohle úsilí mu chceme poděkovat," prohlásil předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

"Na rozdíl od ministerstva školství agentura zahájila chybějící širokou diskuzi se sportovním prostředí tak, jak to ukládá vládou schválená koncepce Sport 2025. Poprvé od roku 2012 se administrativní procesy pro svazy, kluby a tělovýchovné výrazně zrychlily. Zároveň pandemická situace jasně ukázala na nutnost vzniku ministerstva sportu, jak to je ve vyspělých zemích. Ministerstvo sportu má totiž nejen rozdělovací funkci, ale také strategickou a koncepční, která tady dlouhodobě ve sportu chybí," řekl na závěr Jansta.
 

Práce v Národní sportovní agentuře však nebylo jediné, čím Hnilička plnil zprávy. V lednu se jeho jméno skloňovalo v souvislosti s účasti na narozeninové oslavě politika Petra Bendy v Teplicích. Hnilička následně složil poslanecký mandát. Více v reportáží níže: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Národní sportovní agentura

Důležité Události