Fotbal

Šmicer stahuje kandidaturu na předsedu FAČR, nechce dělit hlasy

Šmicer stahuje kandidaturu na předsedu FAČR, nechce dělit hlasy
Zdroj: TV Nova

Vladimír Šmicer patřil ke trojici kandidátů na post předsedy FAČR, ale svou kandidaturu nyní stáhnul. Nelíbí se mu způsob, jakým pojal svou kandidaturu Karel Poborský, a tak se rozhodl, že podpoří Petra Fouska a odstoupí, aby nedělil hlasy voličů.

"V listopadu 2020 jsem se přidal k iniciativě Fotbalová evoluce s cílem pomoci očistit prostředí a změnit myšlení na všech úrovních fotbalu. Nyní, po šesti měsících a získaných zkušenostech mohu konstatovat, že fotbalová veřejnost v okresech, krajích, stejně jako drtivá většina společnosti takovou změnu chce. I proto jsem získal řadu nominací na předsedu asociace. Nesmírně si této důvěry a podpory vážím," uvedl Šmicer v úvodu své tiskové zprávy.

"Svým programem, názory a postoji k problémům v českém fotbale jsem se stal hlavním propagátorem reformního proudu, který svým programem deklaruje také Petr Fousek, jenž je mi proto jako kandidát bližší. Karel Poborský stojí jinde. Já chci změny na hlavních pozicích v asociaci, on ne. On šel do voleb podle svého tvrzení sám za sebe, já ne, vždy jsem měl okolo sebe kvalitní tým, což se ukázalo i tím, čeho jsme dosáhli. Já i Petr Fousek jsme zveřejnili, kdo nás na předsednickou funkci nominoval, Karel ne. Je to jeho právo, ale jestli chceme být pro veřejnost transparentní, měli bychom být my hlavním příkladem," zkritizoval přístup Karla Poborského ke své kandidatuře.

Související obsah

"Silným rozčarováním pro mě je plánovaná pondělní schůzka třetiligových a divizních klubů s Karlem Poborským. Právě jejich delegáti budou mít na české straně možná klíčovou roli v rozhodnutí o směrování českého fotbalu v příštích letech. Nejde ani tak o skandální způsob, jakým byla schůzka pro Karla svolána, ale hlavně o jména, která na ni byla pozvána. Hořejší, Malík, Pelta, Pauly, Šádek… mně už tam skutečně chybí jen jedno jméno – Roman Berbr. Tohle je sestava pro budoucnost a očistu českého fotbalu? Pro znovunabytí důvěry obchodních partnerů, fanoušků, institucí, odborné i široké veřejnosti? Všichni víme, že ne," nebál se zmínit tolik kritizovanou osobnost českého fotbalu, jenž má i problémy se zákonem.

"Cítím, že pokud chceme změnit fotbal, je třeba ponížit osobní ambice a vyjádřit vůli po nezbytné změně společně. Proto po zvážení všech skutečností, a také na základě výsledku jednání se zástupci většiny moravských delegátů, kteří preferují podporu právě Petra Fouska, jsem se rozhodl dále nekandidovat na post předsedy FAČR. Mohl bych o něj dále usilovat, ale nechci tím rozdělovat voliče, kteří touží po změně," podpořil svého ještě nedávného protikandidáta.

Šmicer bude i nadále kandidovat do Výkonného výboru FAČR, kde chce prosazovat změny ve prospěch českého fotbalu. "Doufám, že všichni, kteří za mnou stojí, pochopí toto pro mě velmi složité rozhodnutí, ale současně věřím, že tímto krokem mohu v tuto chvíli nejvíce pomoci očistě fotbalu v České republice," dodal závěrem své tiskové zprávy.

Související obsah

Volba předsedy FAČR proběhne třetího června v Nymburku. Doposud tuto funkci plní Martin Malík, který se rozhodl na svou funkci znovu nekandidovat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události