Horolezectví

Čeští horolezci zvládli náročný prvovýstup, překonali i brutální stěnu

Čeští horolezci zvládli náročný prvovýstup, překonali i brutální stěnu
Zdroj: Profimedia/ Facebook@MarekHoleček/ kolážtn.cz

Český horolezec Marek Holeček má za sebou další velký úspěch. Se svým kolegou Radoslavem Grohem totiž dokázal překonat vrchol hory Baruntse ležící v Nepálu. Tuto horu navíc zdolal jako první člověk po nové cestě v severozápadní stěně.

„Prolezli jsme s Ráďou (Radoslavem Grohem) kolem 16. hodiny novou cestu SZ stěnou a o pár minut později i přešli přes vršek Barušky (hory Baruntse). Ani jsme se nefotili, žádné projevy radosti a hned jsme pokračovali dál, dokud nám pekelné počasí dovolilo sestupovat. Šestý bivak nenechal na sebe dlouho čekat a máme ho někde kolem sedmi tisíc,“ píše unavený, ale štastný horolezec Marek Holeček.

Horolezecké duo bylo jen kousek o zdolání vrcholu už v pondělí. Tehdy je ale zradilo nepříznivé počasí.

"Dnes byl zatím pro nás nejhorší den. Těžké sněhové varhany, strmé ledy a skalní prahy. Prostě kombinace toho nejhoršího. I tak jsme kousíček od vrcholového hřebene. Je na dosah ruky nějakých 50 metrů. Přesto dolézt tam bylo už nad naše síly, jelikož z nebe začalo hustě sněžit a stékaly shora po skále sněhové řeky," píše Holeček ve zprávě z 24. května.

Oba lezci naštěstí našli místo pro odpočinek a během úterý tak dokázali zdolat obávaný vrchol hory Baruntse, kterou přejmenovali lidově na "Barušku".


Související obsahMarek Holeček je v unikátních prvovýstupech extratřída. Sám také drží dvě světová ocenění tzv. Zlatým cepín. Ke všemu navíc leze alpským stylem neboli nevyužívá umělý kyslík.Nyní byla jeho cílem nová cesta na severozápadní stěně vrcholu Baruntse, který leží v Nepálu. Samotná stěna má délku cca 2 kilometry a končí až na vrcholku hory, jejíž výška je 7129 metrů.


Související obsahPoprvé byla Baruntse zdolána v roce 1954. Horolezecké duo Holeček a Groh si pak za společnosti dalších dvou parťáků Tomáše Galáska a Pavla Hodka tuto trasu vyšláplo jen v rámci aklimatizace, pak dokázalo předvést i tento unikátní prvovýstup.


Unikátní světový rekord si připsala teprve desetiletá horolezkyně:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události