Fotbal

Bývalý trenér Brestu Lička: Dinamo je bez peněz, Plzeň je úplně jinde

Bývalý trenér Brestu Lička: Dinamo je bez peněz, Plzeň je úplně jinde
Zdroj: Profimedia

Fotbalisté Viktorie Plzeň se ve druhém předkole nové Konferenční ligy utkají s běloruským Dinamem Brest. Právě v tomto celku působil jako kouč Marcel Lička, který s týmem dokonce získal titul. Jak vidí šance týmu ze Štruncových sadů?

"Pro Plzeň to je přijatelný los. Je markantní rozdíl v Dinamu Brest letos a například před dvěma roky. Klub má aktuálně malý rozpočet. Majitel totiž v minulém roce přešel do konkurenčního Ruhu Brest," odhalil novinky v týmu Lička.

"Ruh si začal budovat už v době, kdy jsem v Dinamu působil já. Ruh je celý jeho, ale v Dinamu měl jen nějaká procenta. On si tam přetáhl všechny dobré hráče, kteří v Dinamu byli," dovysvětlil sympatický trenér.

Související obsah

"Dinamo má hodně malý rozpočet. Hrají tam hodně mladí kluci. Ta hráčská kvalita už tam taková není. Samozřejmě vím, že i v Plzni probíhá nějaká obměna kádru, ale kvalita je jednoznačně na straně Plzně," vidí jasného favorita 43letý kouč.

Na koho si tedy bude muset dát výběr Michala Bílka největší pozor? "Brest už tolik nesleduji. Kluci, které jsem trénoval, tak jsou z většiny pryč. Sleduji je spíše výsledkově. Aktuálně je vede trenér, který tam byl už za mě a dělal tam sportovního manažera. Snaží se tým nějakým způsobem držet nad vodou. Největší hrozba bude asi Alexandr Šesťuk, kterého jsem trénoval, když mu bylo 16, nyní už má 18," prozradil.

Související obsah

"Je to typický zakončovatel. Je to takový tank, má ohromnou sílu. Když se dostane do vápna, tak umí dávat góly. Je hodně přímočarý. Ale je to takový diamant, který potřebuje vybrousit. Potenciál v něm je. Ale když to porovnám s plzeňskou obranou, tak ta je na úplně jiné úrovni," doplnil Lička k talentovanému fotbalistovi.

V Brestu Lička působil jako hlavní trenér v sezóně 2018/2019. "Brest byl prvním týmem, který mi dal možnost, abych trénoval jako hlavní trenér. My jsme po 13 letech přerušili hegemonii BATE Borisov. Vyhrál jsem s klubem titul, pohár a dva superpoháry. Díky Brestu mohu dělat tu práci, kterou dělám a asi i díky nim jsem momentálně v ruském Orenburgu," je vděčný ostravský rodák.

Související obsah

I přes zisk titulu se s ním klub rozloučil a neuplatnil opci, kterou měl ve smlouvě. "Moje komunikace s prezidentem klubu asi nebyla úplně ideální. On to nejspíše po sezóně cítil jinak a chtěl změnu. O svém konci jsem se dozvěděl jen po telefonu, když jsem byl ve Skotsku. Volal mi generální manažer, který mi řekl, že opce nebude uplatněna a nebudu pokračovat," popsal svůj konec bývalý výborný záložník.

"Vzal jsem to bez problémů. Ne že bych nechtěl pokračovat, ale atmosféra s prezidentem nebyla ideální. Ale nerozešli jsme se ve zlém. Možná kdyby mě nevyhodil, tak nejsem nyní v Orenburgu. Už to tak v životě je. Něco končí a něco jiného zase začíná," vzal celou situaci s nadhledem Lička.

Související obsah

"Nemám k týmu vůbec žádnou zášť. Navíc evidentně mám v Brestu pořád spoustu fanoušků. Už mi přišlo asi 30 vzkazů, že budou hrát proti Plzni a že na mě vzpomínají. I videotechnik z Brestu mi volal, jak se mám a jak to jde v Orenburgu," usmíval se bývalý fotbalista Baníku.

A komu bude držet v souboji Plzně a Brestu palce? "Člověk je rád, když dělá české mužstvo v Evropě radost. Loňské tažení Slavie udělalo dojem i v Rusku. Lidi kolem mě to vnímají hodně pozitivně. Alespoň se ukazuje, že má český fotbal stále kvalitu. Aktuálně je Plzeň o dvě úrovně výš než Dinamo Brest. Favorit je jasně daný. Brestu přeji, aby se s tím pořádně porval," uzavřel povídání Lička.

V loňském roce startovala Plzeň samozřejmě i v MOL Cupu, kde smetla Přepeře 7:0:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události

Krátká zpráva

Barbora Seemanová opět překonala český rekord

Nejlepší česká plavkyně Barbora Seemanová opět pokořila národní rekord. To se jí povedlo na závodech ISL v italské Neapoli. V závodě na 400 metrů volným způsobem udala nové maximum, které je nyní stanoveno na 4:02,09.

Krátká zpráva

Kvalifikaci na VC Ruska vyhrál překvapivě Norris

Velice zajímavá byla kvalifikace před Velkou cenou Ruska. První skončil Lando Norris z McLarenu a hned v závěsu byl Carlos Sainz z Ferrari. Favorizovaný Lewis Hamilton skončil na čtvrtém místě. Max Verstappen bude startovat z posledního místa, a kvalifikace se tak neúčastnil.