Vzpírání

Vzpěračka Hubbardová budí rozpaky. Jako muž držela juniorský rekord

Vzpěračka Hubbardová budí rozpaky. Jako muž držela juniorský rekord
Zdroj: Profimedia

Sportovní svět je rozdělen zprávou, že na olympijské hry do Tokia pojede i novozélandská vzpěračka Laurel Hubbardová. 43letá závodnice byla totiž dříve mužem.

Laurel závodila do svých 35 let jako muž pod jménem Gavin Hubbard a měla za sebou i solidní výkony, když například v roce 1998 stanovila tehdy platný juniorský novozélandský rekord (v kombinaci trhu a nadhozu zvedla nad hlavu 300 kilogramů).

Nicméně od roku 2013 už závodí jako žena a momentálně se kvalifikovala na olympijské hry do Tokia v kategorii nad 87 kilogramů. V této kategorii pak patří mezi světovou špičku a dokáže zvednout 285 kilogramů, a to navíc už v pokročilém sportovním věku, kterým se bude řadit mezi nejstarší účastnice na LOH v Tokiu.
 

Související obsah

V Tokiu může závodit díky tomu, že Mezinárodní olympijská komise v roce 2015 zavedla pravidlo, že transgenderoví sportovci se mohou zúčastnit, pokud je jejich hladina testosteronu pod určitou hranicí. A to Hubbardová podle všeho splňuje. I tak však její účast budí rozpaky.


"Transexuálové mají moji plnou podporu, ale každý, kdo se vzpírání věnuje, ví, že tahle situace je nespravedlivá pro ostatní sportovce i pro sport jako takový. Chápu, že pro funkcionáře to není nic jednoduchého, že existuje spousta komplikací, ale tohle vypadá jako špatný vtip," napsala jedna ze soupeřek Anna van Bellinghenová.


Podívejte se na slavnostní zakončení předchozích olympijských her v brazilském Riu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události