LOH Tokio 2021

Před lety byla mužem, letos pojede na olympijské hry jako transgender

Před lety byla mužem, letos pojede na olympijské hry jako transgender
Laurel Hubbardová Zdroj: Profimedia

Na Olympijských hrách v Tokiu se představí první transgender sportovkyně v historii. Konkrétně se jedná o novozélandskou vzpěračku Laurel Hubbardovou, která do roku 2013 byla mužem. Její účast mezi ženami ale přináší spoustu nesouhlasných reakcí.

Laurel Hubbardové, která se ještě před osmi lety jmenovala Gavin Hubbard, je už 43 let. Bude tedy patřit mezi nejstarší účastnice na Hrách v Tokiu. Do historie se ale zapíše úplně jiným způsobem. Stane se první transgender sportovkyní v historii Olympijských her. 

Organizátoři ji zařadili do kategorie do 87 kilogramů. Její zápolení mezi ženami však s sebou nese velkou vlnu kritiky. "Tato situace není fér jak ke sportu samotnému, tak i k soupeřkám," pronesla Belgičanka Vanbellinghenová. "Pro nás sportovce je to špatný vtip," dodala.

Není se co divit, protože Hubbardová aktivně vzpírala už v dobách, kdy byla mužem a v roce 1998 dokonce vytvořila juniorský rekord v trhu a nadhozu. 

Související obsah

Za možnost startovat na hrách je ale velmi ráda. "Jsem velmi vděčná za veškerou podporu, kterou mi Novozélanďané dali," uvedla Hubbardová ve svém prohlášení.

V Tokiu může závodit díky tomu, že Mezinárodní olympijská komise v roce 2015 zavedla pravidlo, že transgenderoví sportovci se mohou zúčastnit, pokud je jejich hladina testosteronu pod určitou hranicí. A to Hubbardová podle všeho splňuje. 

V březnu 2020 se v Argentině objevila i první transgender moderátorka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události