Parkur

Český parkur se vrací na olympiádu i díky Kellnerové, trvalo to 85 let

Český parkur se po dlouhých osmdesáti pěti letech konečně dostal na olympiádu. Dokázal to tým kolem talentované Anny Kellnerové. A cíle mají jezdci vysoké, do Tokia se prý rozhodně nepojedou jen zúčastnit.

Československý parkurový tým startoval na olympiádě naposledy v Berlíně 1936. Teď se Češi podívají do Tokia a všichni to považují za senzaci.
 

"Když jsem začínal závodit na koních v roce 1992, v celé České republice byly dvoje závody za celý víkend. Dneska máme každý víkend desatery, možná patnáctery závody po celé České republice. Je to neuvěřitelné," říká parkurový jezdec Aleš Opatrný.
 

V týmu jsou tři jezdci. Benjamínkem, i když už zkušeným, je Anna Kellnerová. V pubertě netušila, že by to v sedle mohla jednou dotáhnout až na olympiádu. Teď ve 24 letech se jí to podařilo.
 

"Já jsem chodila ke koním, protože jsem je milovala a chtěla s nimi trávit čas a až ve 14-15 letech jsem zjistila, že něco jako koňská olympiáda existuje. Opravdu jsem tomu obětovala všechno, ať to byl maturitní ples nebo prostě jiné aktivity, protože jsem měla ten cíl a ve finále se to podařilo," vysvětluje jezdkyně Anna Kellnerová.

 

Související obsah

Pocit zadostiučinění má po rocích dřiny i Ondřej Zvára, který v Tokiu předvede svého současného koně naposledy a pak mu dopřeje důchod.


"Pořád ten sport má u nás velkou budoucnost. Nejde nic uchvátat, nejde vyměnit rychlejší čip, rychlejší počítač, prostě se musí ty roky čekat a to zvíře se musí vyvíjet. Já věřím tomu, že plno lidí a rodičů si tohle uvědomuje a bude tu mládež k tomu směřovat," doplňuje závodník Ondřej Zvára.


Neuvěřitelným příběhem žije kromě parkuristů i český basketbal. Ten se na olympiádu dostal po 41 letech.


Související obsah

"Je to jako pohádka, na to, že nás před turnajem všichni odepisovali, tak si myslím, že to je neuvěřitelný úspěch a pro mě je to možná větší úspěch než se dostat do NBA," říká nadšeně Tomáš Satoranský.


Tokijské šílenství i se 116 českými želízky startuje už za 17 dní.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události