Tenis

Plíšková může vstoupit mezi legendy. Kdo z Čechů dříve ovládl Wimbledon?

Plíšková může vstoupit mezi legendy. Kdo z Čechů dříve ovládl Wimbledon?
Zdroj: profimedia/koláž tn.cz

Karolína Plíšková se může stát po Petře Kvitové a Janě Novotné třetí českou vítězkou Wimbledonu v dvouhře. Mezi muži uspěl pouze Jan Kodeš. Dokráčí aktuální světová třináctka až na samotný vrchol?

Na seznamu českých vítězek najdeme jako první Janu Novotnou, která Wimbledon ovládla v roce 1998. V semifinále vyřadila tehdejší obhájkyni titulu Martinu Hingisovou. Postoupila tak do svého třetího finále, které konečně proměnila v titul, když porazila Nathalie Tauziatovou.

Na další wimbledonskou vítězku si Česko muselo počkat 13 let a stala se jí Petra Kvitová, která ve finále porazila Marii Šarapovovou. Stejná hráčka pozvedla trofej i o tři roky později, když v posledním duelu deklasovala kanadskou krásku Eugenie Bouchardovou.

Související obsah

Ještě před zmíněnými hráčkami ale na nejcennější tenisovou trofej dosáhla česká rodačka Martina Navrátilová, která už v tu dobu ale reprezentovala USA. Celkově Wimbledon vyhrála sedmkrát (1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1897 a 1989).

Mezi mužskými vítězi svítí pouze jedna česká vlajka. A to zásluhou Jana Kodeše z roku 1973. V té době se ještě nehrály tie-breaky a soupeře ze Sovětského svazu Alexe Metreveliho porazil 6:1, 9:8 a 6:3.

Související obsah

I zde ale najdeme v dřívějších dobách českého rodáka, jenž Wimbledon ovládl. Je jím Jaroslav Drobný, který ale v roce 1954 reprezentoval Egypt.

Naváže Karolína Plíšková ve finále s Ashleigh Bartyovou na zmíněná česká jména a zapíše se do historie? Boj o titul startuje v sobotu v 15 hodin.

Ve Wimbledonu už je Karolína Plíšková ve finále, ale na Roland Garros skončila už ve 2. kole:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události