LOH Tokio 2021

Velký přehled sportovišť na letních olympijských hrách - 1. díl

Velký přehled sportovišť na letních olympijských hrách - 1. díl
Zdroj: Profimedia

Letní olympijské hry v Tokiu začínají oficiálně až v pátek. Ale už se rozjely soutěže například v softballu a fotbalu. Na jakých stadionech se budou prohánět nejlepší sportovci světa?

Národní stadion Yokohama
sport: fotbal
kapacita: 72000

Nissan Stadium nebo také Národní stadion Yokohama. Největší sportoviště letošních olympijských her, na kterém se budou hrát fotbalové zápasy.

Otevřen byl 1. března 1998 a v roce 2002 hostil tři skupinové zápasy fotbalového světového šampionátu a následné finále. Na témže stadionu se také hrálo mistrovství světa v ragby v roce 2019. Často hostí také koncerty.

Už nyní je rozhodnuto, kde se budou konat olympijské hry za 11 let:

Olympijský stadion
sport: zahajovací a závěrečný ceremoniál, atletika, fotbal
kapacita: 68000

Olympijský stadion byl otevřen 21. prosince 2019. Hostit bude oba slavnostní ceremoniály, budou na něm probíhat atletické disciplíny a také fotbalové zápasy. Stál 1,4 miliardy dolarů (39,2 miliardy korun).

Zdroj: Profimedia

Saitama Stadium
sport: fotbal
kapacita: 64000

Další stadion, na kterém se bude odehrávat fotbalový turnaj a v roce 2002 hostil tři zápasy fotbalového světového šampionátu. Následně také jedno semifinále. Otevřen byl 1. října 2001.

Zdroj: Profimedia

Miyagi Stadium
sport: fotbal
kapacita: 49000

Stadion sloužící primárně pro fotbalová utkání a atletické závody. Mimo to se na něm odehrává velké množství koncertů. Otevřen byl v roce 2001 k mistrovství světa 2002.

Zdroj: Profimedia

Tokijský stadion (Ajinomoto Stadium)
sport: fotbal, ragby, moderní pětiboj
kapacita: 48000

Další multifunkční stadion, který bude hostit fotbalové a ragbyové zápasy a k tomu disciplíny moderních pětibojařů. Hostil už například mistrovství světa v ragby v roce 2019.

Zdroj: Profimedia

Sapporo Dome
sport: fotbal
kapacita: 41000

Stadion byl postaven pro účely mistrovství světa 2002, vybudován byl ale o rok dříve. Tehdy se na něm odehrály tři zápasy. Má dvě části - jednu otevřenou a jednu krytou. Trávník se mezi nimi v případě nutnosti přesouvá na unikátním systému vzduchových polšťářů.

Zdroj: Profimedia

Ibaraki Kashima Stadium
sport: fotbal
kapacita: 40000

Víceúčelový stadion, který je primárně využíván pro fotbalové zápasy v Kašimě. Otevřen byl v roce 1993 a v roce 2001 prošel rekonstrukcí. I zde se konalo fotbalové mistrovství světa v roce 2002.

Zdroj: Profimedia

Yokohama Baseball stadium
sport: baseball, softball
kapacita: 35000

Stadion pro baseballové a softballové zápasy byl otevřen už v roce 1978. Je domácím hřištěm Yokohama DeNA BayStars. Přivítal ale také zápasy v australském fotbalu.

Zdroj: Profimedia

CC Kasumigaseki
sport: golf
kapacita: 25000

Golfové hřiště ve městě Kawagoe bylo otevřeno 6. října 1929 a hostilo například mistrovství Asie amatérů a japonské šampionáty.

Zdroj: Profimedia

Mezinárodní závodní dráha Fudži
sport: silniční cyklistika
kapacita: 22000

Na závodní dráze ve Fudži bude finišovat závod silničních cyklistů. Dříve se na motoristickém okruhu jezdily také závody MotoGP a Formule 1.

Zdroj: Profimedia

Saitama Super Arena
sport: basketbal
kapacita: 21000

Víceúčelová sportovní hala, která bude hostit zápasy basketbalistů a basketbalistek. Oficiálně se otevřela 1. září 2000. Kapacita může být až 36500, což z ní dělá druhou největší krytou arénu na světě.

Zdroj: Profimedia

Ariake Tennis Park
sport: tenis
kapacita: 19900

Tenisový areál obsahuje několik venkovních i uzavřených dvorců. Domácí zápasy v areálu hraje jak daviscupový, tak fedcupový tým Japonska.

Zdroj: Profimedia

Sea Forest Cross-Country Course
sport: jezdectví-všestrannost
kapacita: 16000

U Tokijského zálivu budou probíhat závody v jezdecké všestrannosti. Místo nabízí výhled i na úchvatné panorama samotného města.

Zdroj: Profimedia

Tokyo Aquatics Centre
sport: plavání, skoky do vody, synchronizované plavání
kapacita: 15000

Nové centrum plaveckých sportů bylo vybudováno přímo pro olympijské hry. Bylo postaveno v přímořském parku Tatsumi-no-mori. Po hrách zde budou i nadále probíhat plavecké soutěže.

Zdroj: Profimedia

Hokejový stadion Oi
sport: pozemní hokej
kapacita: 15000

Stadion byl postaven v místě Oi Pier Ocean Park. Na olympiádě bude sloužit pouze pozemním hokejistům. Následně bude fungovat jako multisportovní centrum.

Zdroj: Profimedia

Ariake Arena
sport: volejbal
kapacita: 15000

Ariake Arena bude v rámci olympijských her hostit volejbalové zápasy mužů i žen. Na paralympiádě půjde o centrum basketbalové. Otevřena byla 3. února 2020 a stála 320 milionů dolarů (téměř 7 miliard korun).

Zdroj: Profimedia

Fukushim Azuma Stadium
sport: baseball, softball
kapacita: 14300

Druhý stadion, který bude hostit baseballové a softballové zápasy. Jedná se převážně o víceúčelový stadion, který byl otevřen už v roce 1986.

Zdroj: Profimedia

Ariake Gymnastics Centre
sport: sportovní gymnastika
kapacita: 12000

Gymnastické centrum je umístěno v severní části tokijské čtvrti Ariake. Po konci olympiády se z ní stal víceúčelová sportovní hala.

Zdroj: Profimedia

Park Šiokaze
sport: plážový volejbal
kapacita: 12000

Sportoviště určené pro plážový volejbal s jedním hlavním kurtem a dalšími vedlejšími. Místo nabízí úchvatný výhled na tokijský Duhový most a Tokijský záliv.

Zdroj: Profimedia
TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události