LOH Tokio 2021

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

LOH Tokio 2021

Tokio 2020

Kvůli pandemii koronaviru o rok odložené letní olympijské hry se odehrají v japonském Tokiu. Slavnostní zahájení je naplánováno na 23. července 2021, závěrečný ceremoniál proběhne 8. srpna 2021. Oficiální název letní olympiády zůstává Tokio 2020. Televizní diváci musejí počítat s časovým posunem, v Tokiu je o sedm hodin více než v České republice, přenosů se tak dočkáte často v brzkých ranních hodinách.

Koronavirus a omezení

Pandemie koronaviru přetrvává, světem se navíc šíří nové mutace, i proto japonští organizátoři rozhodli, že na divácké tribuny nebudou mít povolený vstup zahraniční diváci. Momentálně není do Japonska vůbec umožněn vstup osobám ze všech zemí světa. Sportovci mají samozřejmě výjimku, omezení se ale dotknou i jich. Na hry je nesmí například doprovázet jejich rodina. Kolik lidí bude sledovat hry přímo v místě dění, bude známé zřejmě až na poslední chvíli s ohledem na aktuální vývoj pandemie v Japonsku, stále je ve hře i varianta zcela bez diváků.

Olympiáda bude s diváky ale bez alkoholu. Pořadatelé vyhlásili zákaz

Z historie olympijských her

Historicky je to poprvé, kdy byly olympijské hry o rok odloženy. Hrozilo i jejich zrušení, konaly se petice proti organizaci her v době pandemie, stále se ozývají kritické hlasy. Od začátku novodobých her od roku 1896 byly zatím třikrát zcela zrušeny, a to v letech 1916, 1940 a 1944 kvůli probíhajícím válečným konfliktům.

Japonsko hostilo olympijské hry již třikrát. V Tokiu proběhly letní hry v roce 1964, pořadatelem zimních her bylo v roce 1972 Sapporo a v roce 1998 Nagano. O pořadatelském městě pro rok 2020, respektive 2021, se rozhodlo již v roce 2013. Tokio v hlasování olympijské komise porazilo Istanbul a Madrid. Zařadilo se tak po bok Athén, Londýna, Los Angeles a Paříže, tedy měst, kde se hry konaly již dvakrát.

Nové sporty 

Sportovci se utkají v 339 disciplínách celkem 33 sportů. Oproti minulým ročníkům v Tokiu uvidíme celkem šest nových sportů. Na olympiádu se dostal skateboarding, BMX freestyle, surfing, sportovní lezení, karate a basketbal 3 na 3. Baseball a softball se divákům na japonské olympiádě představí po osmileté pauze. 

Program

Olympijské hry se odehrají na čtyřicítce různých sportovišť. Největší kapacitu, 72 tisíc, nabízí stadion Yokohama National Stadium, kde se budou odehrávat některé fotbalové zápasy. Zahajovací a závěrečný ceremoniál proběhnou na Novém národním stadionu, který má kapacitu 68 tisíc. Byl otevřen na podzim 2019 na místě starého Olympijského stadionu. Starý stadion hostil letní olympiádu již v roce 1964, současným požadavkům již ale nevyhovoval a v roce 2014 byl uzavřen.

Olympijský unikát: Před 57 lety stadion postavil otec, nyní syn

Češi na LOH

Česká reprezentace si z posledních letních olympijských her v Riu v roce 2016 dovezla deset medailí, jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových. Do Tokia je jedou osobně obhájit judista Lukáš Krpálek (zlato), rychlostní kanoista Josef Dostál (bronz a stříbro), vodní slalomář Jiří Prskavec (bronz) a tenistka Petra Kvitová (bronz).

Můžete se ale těšit i na další nadějné sportovce a mladou krev z olympijských her mládeže. Do konce června splnila nominační kritéria na účast na olympijských hrách stovka českých sportovců. Někteří zatím ještě čekají na potvrzení, přihláška týmu se odevzdává 5. července 2021, velikost výpravy tak může ještě narůst. Výpravu do Tokia povede bývalý rychlostní kanoista Martin Doktor, sám držitel dvou zlatých olympijských medailí.

Češi ukázali, v jakém kroji nastoupí v Tokiu. Každému byl ušit na míru

I v Tokiu se českým sportovcům v minulosti dařilo, v roce 1964 si odtud československá výprava odvážela čtrnáct medailí. Mezi majitelkami cenného kovu byla tehdy i gymnastka Věra Čáslavská.

Moderní hry

Tokijské hry hodně pracují s myšlenkou ekologie a udržitelnosti. Medaile, o které budou sportovci soupeřit, jsou například vyrobeny z recyklovaných mobilních telefonů. 

Další ročníky

I když došlo k posunutí XXXII. her z roku 2020 na rok 2021, s termíny následujících ročníků se nijak hýbat nebude. Dalších letních olympijských her se dočkáme v létě 2024, pořádajícím městem je Paříž. Již příští rok, od 4. do 20. února 2022, proběhnou zimní olympijské hry, hostit je bude Peking.