Další sporty

Nechtěl si na olympiádě špinit ruce. Za politický akt dostal stopku na deset let

Nechtěl si na olympiádě špinit ruce. Za politický akt dostal stopku na deset let
Zdroj: Twitter @Aharona11

Alžírský judista Fethi Nourine zná svůj trest za politický a urážlivý akt na olympijských hrách v Tokiu. Třicetiletý zápasník odmítl nastoupit do zápasu s izraelským soupeřem s tím, že si nechce špinit ruce.

Nourine tímto prohlášením na olympiádě skončil a vzbudil vášně. Zápasník totiž v dlouhotrvajícím konfliktu mezi Izraelem a Palestinou podporuje právě druhou zemi. S Izraelcem Butbulou odmítl nastoupit se slovy: "Nechci si špinit ruce." 

Mezinárodní olympijský výbor již před startem japonských her jasně deklaroval, že nebude tolerovat žádná politická či náboženská gesta. Kandidát na medaili tak skončil. "Měli jsme smůlu při losu. Dostali soupeře z Izraele, proto jsme museli odstoupit," řekl trenér Amar Benichlef.

Související obsah

Nyní byl judista potrestán desetiletým trestem od Mezinárodní judistické federace (IFJ). Ten dostal i jeho trenér. Dvojice se ovšem může odvolat. Alžírsko neuznává Izrael jako suverénní stát a nejde o první trest.


Naopak medaili získal Lukáš Krpálek, který moderoval i sportovní noviny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanoista Fuksa si spravil chuť na MS, v závodě na kilometr bere stříbro

Rychlostní kanoista Martin Fuksa se dočkal další velké medaile. Po neúspěchu na olympiádě si spravil chuť na mistrovství světa v Kodani, kde získal stříbro na kilometrové trati. Pro českého závodníka jde už o páté druhé místo na MS. Závod nakonec vyhrál Němec Scheibner. Bronzovou medaili pak vybojoval český čtyřkajak ve složení Špicar, Havel, Vorel a Šlouf. Závod v K4 ovládli Ukrajinci, Slovensko bylo druhé.