Vzpírání

Doktor ocenil transgender vzpěračku: Je odvážná a houževnatá

Doktor ocenil transgender vzpěračku: Je odvážná a houževnatá
Zdroj: Profimedia

Doktor Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Richard Budgett ocenil transgender vzpěračku Laurel Hubbardovou za její odvahu a houževnatost. 43letou Novozélanďanku už brzy čeká premiéra pod pěti kruhy.

Laurel Hubbardová se jako transgender sportovkyně představí v soutěži vzpíraní nad 87 kilogramů, kde bude závodit mezi ženami. Olympijská disciplína vypukne v Tokiu 2. srpna.
 

Samotná účast novozélandské vzpěračky, která dříve bývala mužem, vyvolala velkou kritiku. Tu však krotí doktor MOV, který tvrdí, že Hubbardová soutěží podle všech pravidel.
 

Související obsah

"Laurel Hubbardová je žena, soutěží podle pravidel své federace a my musíme vzdát hold její odvaze a houževnatosti za to, že soutěží a kvalifikovala se na olympijské hry,“ řekl doktor Budgett.

Podle pravidel olympijského výboru smí na olympiádě startovat sportovci v ženských disciplínách, pokud přešli z muže na ženu, a to i za předpokladu, že neabsolvovali operaci na odstranění varlat.
 

Související obsah

Transgenderový sportovci si však musí hlídat hodnotu testosteronu, který se musí držet na hodnotě pod 10 nanomolů na litr.


Budgett také zareagoval na kritiku, která se týkala toho, že vzpěračka Hubbardová prodělala mužskou pubertu. "Existuje mnoho aspektů fyziologie a anatomie a mentální stránky, které přispívají k elitnímu výkonu. Je velmi těžké říci: ano, má výhodu, protože prošla mužskou pubertou, když je potřeba brát v úvahu spoustu dalších faktorů," vysvětlil doktor Mezinárodního olympijského výboru.

Některé ženské vzpěračky mají krásné křivky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události