Olympijské hry

ČOV stále hledá pacienta nula. Předseda Kejval se obul do šéfa NSA

Olympijské hry v Tokiu jsou za námi a Český olympijský výbor tak přichystal speciální tiskovou konferenci. Řešil se především let, kde se nakazilo několik sportovců. Jiří Kejval se navíc opřel do šéfa Národní sportovní agentury Filipa Neussera.

Čtyři zlata a rekordních jedenáct medailí. Co se týče sportovních úspěchů, nemůže si Český olympijský výbor (ČOV) stěžovat.

Účinkování české výpravy v Tokiu tak kalí akorát incident z olympijského letadla, ve kterém se sportovci nakazili. První pozitivně testovanou osobou na covid-19 byl doktor Voráček. Následně přibyly i další pozitivní testy.

"Vnímáme to jako tragédii, že se nám na palubě objevila nakažená osoba. Českému olympijskému výboru ani hygienické stanici se zatím nepodařilo zjistit, kdo byl pacientem nula. Stále to řešíme,“ prohlásil předseda ČOV Jiří Kejval, jenž se však následně pořádně obul do předsedy Národní sportovní agentury Filipa Neussera.


"Předseda Národní sportovní agentury, který si na naší pozvánku udělal výlet po Tokiu, neměl zájem nám pomoct. Pak v České republice začal šířit lži a nepravdy. To, co předvedl pan Neusser, je totální dno. Nikdy jsem to nezažil," dodal rozzlobený Kejval, jenž také poznamenal, že by se měl předseda NSA zamyslet, zdali by měl na své pozici zůstat.
 
 
"Chápeme, že to byl průšvih, ale vlna nenávistných komentářů nás překvapila. Ve sportovním prostředí vždy táhneme za jeden provaz," řekl také předseda ČOV na tiskové konferenci. O olympiádu tak kvůli covidu například přišla beachvolejbalistka Markéta Nausch Sluková nebo stolní tenista Pavel Širuček.

Související obsah

"Ačkoliv nechci nikoho pranýřovat, mám potřebu, jako přímý účastník letu, uvést pár věcí na pravou míru. Seděla jsem se Simonem jen ob jednu řadu za doktorem Voráčkem, a to celou cestu do Tokia. Stejně tak Simon, moje parťačka Bára, Ondra Perušič s Davidem Schweinerem i jejich trenérem Andreou Tomatisem. Přímo v řadě za námi pak seděl stolní tenista Pavel Širuček," uvedla Nausch Sluková, která měla následně pozitivní test, stejně tak její manžel a trenér Simon Nausch.

Podívejte se na záznam tiskové konference ČOV:

"Primární problém vnímám v tom, že se do letadla evidentně dostal někdo s covidem. Věřila jsem, že opatření před charterovým letem budou taková, aby se právě tomuhle zamezilo. To byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsme s týmem zvolili formu společného transportu. A to se evidentně nestalo," dodala smutná beachvolejbalistka.

 

"Se všemi výroky Markéty souhlasím. My jsme se tomu okamžitě postavili čelem. Její výpovědi se nelišily oproti výsledkům našeho šetření,“ zareagoval Jiří Kejval na výpovedi české beachvolejbalistky.
 

Česká unie sportu vyzvala Český olympijský výbor, aby kompenzoval náhradu škod sportovcům, kteří se nemohli kvůli nákaze covid-19 a karanténě účastnit olympijských soutěží v Tokiu. Náhradu chtějí i jednotlivé sportovní svazy:

Podle některých českých politiků by si olympijští sportovci zasloužili odškodnění. Celý incident by se podle nich měl důkladně prošetřit. Někteří volají po rezignaci Kejvala. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Olympijské hry

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanoista Fuksa si spravil chuť na MS, v závodě na kilometr bere stříbro

Rychlostní kanoista Martin Fuksa se dočkal další velké medaile. Po neúspěchu na olympiádě si spravil chuť na mistrovství světa v Kodani, kde získal stříbro na kilometrové trati. Pro českého závodníka jde už o páté druhé místo na MS. Závod nakonec vyhrál Němec Scheibner. Bronzovou medaili pak vybojoval český čtyřkajak ve složení Špicar, Havel, Vorel a Šlouf. Závod v K4 ovládli Ukrajinci, Slovensko bylo druhé.