Fotbal

Pohled komentátora: Nezvládnutý fotbalový večer na Azurovém pobřeží

Pohled komentátora: Nezvládnutý fotbalový večer na Azurovém pobřeží
Zdroj: profimedia

Tenhle večer na Azurovém pobřeží Francie si Francouzská fotbalová asociace za rámeček rozhodně nedá. V kooperaci s OGC Nice se jednalo o ukázkový příklad, jak nezvládnout organizaci zápasu, a to hned v několika směrech.

Pojďme si ale připomenout postupně, co se v nedělním šlágru kola stalo. Celý konflikt totiž ani zdaleka nezačal v 75. minutě, kdy byl zápas přerušený. Ale začal ještě před úvodním hvizdem. Steve Mandanda, brankářská legenda Marseille, musel ještě před úvodním hvizdem řešit, že byl domácími rowdies zasypán odpadky všeho druhu. Upozorněn na to byl hlavní rozhodčí Benoit Bastien, který ale jen přihlížel, jak hráči vlastními silami situaci vyřešili.

Zápas byl odstartován a i v následujících minutách se situace opakovala. Kdykoliv hosté zahrávali roh, vypadalo to, že měl Dimitri Payet na zádech terč. I přes protesty fotbalistů Marseille se to ale stále neřešilo. A pak přišlo Payetovo vybouchnutí. A nemůžeme se mu nikdo divit. Dostal přímou ránu plnou lahví do zátylku. Věc, která může být i zdraví nebezpečná. Jeho reakce by se dala označit za neprofesionální. Jenže je tam několik ale.

Benoit Bastien, hlavní rozhodčí zápasu, měl po několika podobných incidentech v průběhu zápasu řešit tento problém s delegátem utkání. Už jen ta maličkost, že by vytáhl hlavu z písku a pokusil se problém vyřešit by, troufnu si říct, Olympique Marseille uklidnila.

Ruku na srdce, všichni víme, že na uklidňující slova hlasatele, na které by nejspíše došlo, by fanoušci asi stejně nebrali ohled. A na slova „prosím vás, nevhazujte žádné předměty na hrací plochu,“ by dost možná odpověděli další smrští předmětů. Ale jde o gesto. O to, že rozhodčí i pořadatelé mají alespoň nějaký zájem o ochranu zdraví hráčů na hřišti.

Steve Mandanda musel odhazovat plastové lahve už na začátku zápasu. Nepokoje pokračovali i v dalším průběhu:

Payetovi a jeho spoluhráčům se tak dá odpustit, že začali s fanoušky Nice hrát vybíjenou a opětovali palbu. Je pro mě nepochopitelné, že si ale fanoušci nedokázali odpustit to, co následovalo. V Česku neustále slýcháme, jak jsou naši rowdies ze Sparty, Slavie, Baníku a dalších týmů problémoví. Ano, občas také přestřelí, ale nevybavím si moment z poslední doby, kdy by bez jakýchkoli pochybností v podobném měřítku ohrozili zdraví hráčů na hřišti. Může vás napadnout shodou náhod incident v Brně, i když je to úplně jiné měřítko.

Ale tam to prostě podle protokolu pánové rozhodčí vyřešili správně, i když většina z nás nepochopitelně koukala na to, jak Jan Silný, který vlastně situaci vyřešil, musel do sprch. A to přitom odvedl práci lépe jak pořadatelská služba. No a na západě, ve Francii, tam by se to přece nikdy nestalo! Dámy a pánové Nice vedlo v zápase 1:0. Čtvrt hodiny před koncem OGC nepouštělo Marseille k velkým příležitostem, a i tak se pár jedinců z několikatisícového kotle rozhodne svůj tým potopit.

A také znemožnit. Protože hned bylo jasné, že záběry obletí celý svět. Myslím si, že neexistuje jediný člověk na světě, který by mi vysvětlil myšlenkový pochod člověka, který tohle v rámci toho, že fandí svému milovanému klubu, odstartuje. A už vůbec ne to, že jde fyzicky napadnout hráče soupeře. Z celé valné hromady si totiž Dimitri Payet, Mattéo Guendouzi a Luan Peres odnesli šrámy. A to je sakra problém.

Abych nehanil jenom fanoušky Nice, dalším problémem byla také ochranka Marseille. Ta vlétla na hřiště společně s hráči. A ve snaze ochránit reprezentanty hostů vlastně ještě rozpoutala „bitvu“ mezi oběma týmy. Řešilo se tak najednou několik konfliktů zároveň.

Hodně zvláštní byl také postoj jednašedesátiletého trenéra Jorgeho Sampaoliho. Je známý jako horkokrevný kouč, ale snaha „poprat se za každou cenu“ rozhodně není úplně příkladným chováním. Na druhou stranu ukázal, že pro svůj tým žije.

Výtržnosti fanoušků během utkání:

Bastienovi tedy nakonec nezbylo nic jiného než hráče odehnat do šaten. A nastalo dlouhé čekání. Samozřejmě neznám dopodrobna přesné postupy fotbalové asociace, jak nakládat s tak vyhroceným zápasem. Jak to ale vyřešila LFP, to mi zůstává rozum stát. Dá se pochopit, že se dělalo maximum proto, aby zápas pokračoval. Jde o velké peníze a našlapaný harmonogram. Při podobných situací se obecně dá do světa vědět nějaký plán.

Ať už se zápas přeruší kvůli počasí, kvůli fanouškům nebo dalším okolnostem, pořadatelé vydají zprávu minimálně ve smyslu, že do dvaceti – třiceti minut se rozhodne, nebo se minimálně dozvíme více. Realita ve Francii? Hodina a půl čekání a ani jedna zpráva, co se vlastně děje. Jen moje domněnky. Prohodil jsem během čekání na Twitteru pár slov s Robbiem Thomsonem, který komentoval mezinárodní přenos a také „kroutil hlavou“ nad tím, jaký zmatek vznikl. Ligue 1 za normálních okolností komunikuje celkem slušně. Servis pro fanoušky má parádní, ale tady situaci vůbec nezvládla. Já sám jsem vlastně poprvé v životě okomentoval „fotbalový zápas“, ve kterém se ani minutu nehrálo.

Tak dlouho se čekalo. Jenže o nás komentátory nejde. My se toho nějak zhostit musíme, ať se děje, co se děje. Jenže Vy, diváci, si zasloužíte vědět, co se děje. Jestli máte jít v neděli večer spát. Nebo čekat na pokračování, které přijde. Nemluvě o divácích přímo na stadionu. Ti z rodinných tribun pochopitelně začali vyprodanou Allianz Riviéru opouštět. Také nic nevěděli, a to byli přímo na místě. Nikdo jim nic neřekl. A já osobně také neměl možnost vám nic přiblížit. Twitter byl najednou němý, a francouzská režie dokonce vypínala ruchové mikrofony, aby se náhodou člověk něco nedozvěděl.

Související obsah

Za hodinu a půl byl prezident Nice několikrát promlouvat ke kotli. Asi se pokusil vyjednat mírovou smlouvu, problém ale byl, že zápas měl pokračovat právě nerozehraným rohovým kopem pro Marseille. Představa, že po hodině a půl čekání zápas pokračuje a situace by se opakovala, to snad ani nepotřebuje komentář. Dalo se počítat s vyklizením sektoru, s tím nesouhlasili domácí.

No a LFP k překvapení všech, kteří incident sledovali, rozhodla, že zápas bude pokračovat. Údajně se to moc nelíbilo Bastienovi, ale co měl dělat. Dostal nařízení z vrchu. A samozřejmě s tím nesouhlasili hráči Marseille a rozhodli se restart bojkotovat. Na hřišti tak v době oné rozehrávky rohu byli jen hráči Nice a Benoit Bastien ukončil zápas, který kontumačně vyhrálo Nice.

Hlavní rozhodčí zápas ukončil po hodině a půl čekání:

Reakce? Prezident Nice Jean-Pierre Rivère „nechápe, proč Marseille nechtěla v zápase pokračovat.“ Prezident Marseille Pablo Longoria v pozápasovém prohlášení zmínil, že nebylo zajištěné bezpečí hráčů a volá po disciplinárních trestech, aby se podobná situace neopakovala. Francouzská asociace? Nic. Oficiální online v době psaní tohoto blogu ráno po utkání uvádí, že byl zápas v 75. minutě ukončen „z neznámých důvodů“.

Když si po příchodu Lionela Messiho Ligue 1 udělala parádní světovou mediální kampaň, tady je to přesný opak. A očividně neví, jak s tím naložit. Ač je to kvůli hráčům Nice nespravedlivé, s fanoušky tvoří jeden klub. A měli by po protestu Marseille, který na 99 % přijde, nést následky. Protože pokud tenhle zápas Marseille opravdu kontumačně prohraje, vyšle Francouzská fotbalová asociace do světa jasný vzkaz.

Klidně házejte po hráčích, co vás napadne, klidně vběhněte na hřiště. A když se vám povede soupeře vyhnat ze hřiště, my se postaráme o to, že váš tým kontumačně vyhraje!

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události