Paralympiáda

Nechutné rozhodnutí! Paralympionik byl po výhře diskvalifikován

Muhammad Ziyad Zolkefli
Zdroj: Profimedia

Malajský paralympionik Muhammad Ziyad Zolkefli prožívá velmi emotivní dny. Nejprve si myslel, že si ve vrhu koulí vybojoval zlatou medaili, ale následně o ni přišel. Byl totiž diskvalifikován za pozdní příchod.

Zolkefli soutěžil ve vrhu koulí v kategorii F20. K samotnému závodu se dostavil o tři minuty později, ale organizátoři jeho i další dva opozdilce nechali závodit, jelikož mohli mít logické odůvodnění.

Malajsijec v závodě zazářil a vrhem 17,34 metru dlouhým překonal vlastní světový rekord. Pochopitelně se tedy radoval ze zisku zlaté medaile, jenže radost mu dlouho nezůstala.

Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) totiž Zolkefliho zpětně diskvalifikoval za pozdní příchod. Podle IPC neměl ospravedlnitelný důvod pro tříminutové zpoždění.

 

Související obsah

Zlato proto připadlo Ukrajinci Kovalovi. Kromě zlaté medaile ale Koval dostal také spoustu kritiky od fanoušků z Malajsie. "Lidé říkají, že Ukrajinec ukradl zlato. Absolutně ne. Ten Ukrajinec s tím nemá nic společného, byl to ten sportovec, kdo se opozdil," uvedl mluvčí IPC Craig Spence.

Diskvalifikovaní opozdilci se hájili tím, že neslyšeli oznámení, případně nebylo v jazyce, kterému by rozuměli, jenže s tímto důvodem neuspěli. Spence rozhodnutí obhajoval tím, že ostatní se na start dostavili včas.

Diskvalifikace olympijského šampiona z roku 2016 a dalších závodníků kvůli tříminutovému zpoždění vypadá o to přísněji, že jde o kategorii sportovců s mentálním postižením.

 

Související obsah

"Omlouvám se všem Malajsijcům, děkuji za podporu," napsal Zolkefli na svůj Instagram. On tedy svou chybu přijal, ovšem fanoušci nechápou, proč ho organizátoři nechali závodit a následně ho diskvalifikovali.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Paralympiáda

Důležité Události