Fotbal

Sbohem, kanonýre! Vítěz Ligy mistrů a vicemistr světa ukončil kariéru

Sbohem, kanonýre! Vítěz Ligy mistrů a vicemistr světa ukončil kariéru
Zdroj: Profimedia

Profesionální fotbal přišel o dalšího skvělého hráče. Chorvatský útočník Mario Mandžukič se rozhodl ukončit úspěšnou kariéru, během které toho spoustu dokázal. Kromě výhry Ligy mistrů a stříbrné medaile na mistrovství světa získal ligový titul ve třech evropských soutěžích.

Pětatřicetiletý hráč se může pochlubit vskutku impozantním životopisem. Kariéru odstartoval v chorvatské Marsonii, odkud přestoupil do NK Záhřeb. Prvních velkých úspěchů dosáhl následně v konkurenčním Dinamu, kde během tří sezon vyhrál tři ligové tituly a navrch přidal dvojnásobný zisk národního poháru. 

Jeho skvělé výkony nemohly uniknout pozornosti klubů v nejlepších fotbalových soutěžích, a tak zamířil do Bundesligy, kde oblékal dres Wolfsburgu. Během dvou sezon nastřílel 20 gólů a jeho kariéra stoupla, když si jej vyhlédl slavný Bayern Mnichov. S ním vyhrál dvakrát ligový titul a hlavně Ligu mistrů, jejíž trofej zvedl nad hlavu v roce 2013.

Související obsah

Po odchodu z Bayernu oblékl ještě dres Atlética Madrid a Juventusu, v jehož dresu získal další tři ligové tituly. Jeho posledním působištěm se stal AC Milán. Na reprezentační úrovni vybojoval stříbrnou medaili, čehož dosáhl v roce 2016.

O svém rozhodnutí informoval fanoušky originálním způsobem na svém instagramu. "Drahý malý Mario, až oblékneš poprvé kopačky, nedokážeš si ani představit, co ve fotbale zažiješ. Budeš střílet góly na té nejvyšší úrovni a vyhraješ ty největší trofeje s nejlepšími týmy. Hrdě budeš reprezentovat svoji zemi a pomůžeš psát historii chorvatského sportu," zahájil Mandžukič svůj rozlučkový text.

"Uspěješ, protože budeš mít kolem sebe samé skvělé lidi - spoluhráče, trenéry, fanoušky a rodinu, agenty a kamarády, kteří tu pro tebe vždy budou. Budeš za ně navždy vděčný. Také budeš úspěšný, protože dáš sportu maximum," pokračoval útočník.

Související obsah

"Poznáš ten moment, kdy bude čas s fotbalem skončit a pověsit kopačky na hřebík. Nebudeš toho litovat. Fotbal bude navždy součást tvého života a budeš se těšit na novou kapitolu, kterou ti nabídne."

"P.S. Pokud se stane, že budeš hrát proti Anglii na mistrovstí světa, prostě buď připraven okolo 109. minuty," zakončil Mandžukič svůj emotivní text. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události