Horolezectví

Pro české horolezce přiletí pomoc. Budete mít problémy, vzkazuje ministr

Pro české horolezce přiletí pomoc. Budete mít problémy, vzkazuje ministr
Zdroj: Profimedia

Dvojice českých horolezců Jakub Vlček a Petr Macek, která v pátek zdolala 27. nejvyšší horu Rakapoši a při sestupu uvízla, se ve třetím výškovém táboře potýká se zdravotními problémy. Jednomu z lezců je špatně kvůli nedostatku kyslíku v nadmořské výšce, druhý trpí omrzlinami. První pokusy o jejich záchranu byly v neděli neúspěšné, v pondělí už se ale na horu vypravil dobrovolník, který by je měl zachránit. Proti je ale počasí.

Dvojice českých horolezců uvízla zhruba ve výšce 6 900 metrů nad mořem před dvěma dny při sestupu ze 27. nejvyššího vrcholu světa Rakapoši. Jakub Vlček s Petrem Mackem pomocí satelitních telefonů ještě dali vědět svým rodinám, že se dostali do problémů, a dál se svými nejbližšími zůstávají v kontaktu.

Oba Češi se navíc potýkají se zdravotními potížemi. "Zatímco Nagrí (pákistánský průvodce) je v pořádku a udržuje s námi kontakt, jeden z českých lezců trpí omrzlinami a druhému je špatně," uvedl pro server Dawn šéf pákistánského klubu alpinistů Karrar Haidri.

První pokusy o záchranu českých horolezců provedla místní armáda už v neděli, kdy k hoře vyrazily dvě helikoptéry. Ty se však kvůli silnému větru a špatnému počasí musely stáhnout bez úspěchu. Lezci se nacházejí navíc příliš vysoko, kam vrtulníky nevystoupají.

Související obsah

​Záchranáři pokračovali ve své misi v pondělí a dopoledne uvízlou trojici lokalizovali, posléze se ale museli vrátit dotankovat palivo. Helikoptéra se však vrátí na místo s dalšími horolezci na palubě a ještě v pondělí (nejpozději v úterý) by měla Čechy i s jejich průvodcem vyzvednout, záležet bude na počasí, které celou akci komplikuje. Prvního z dobrovolníků, kteří vyrazili lezcům na pomoc, už vrtulník vysadil na hoře.

Po sestupu z hory čekají na trojici další problémy, protože se na vrchol Rakapoši vydala bez vládního povolení, jak uvedl na Twitteru ministr turismu místní vlády Rádža Násir Ali Chán. Ten označil počínání lezců za neetické.

Hora Rakapoši nacházející se v pohoří Karákóram měří 7 788 metrů a je 27. nejvyšší horou světa. Mezi horolezci je považována za jeden z nejhůř zdolatelných vrcholů, poprvé byla zdolána v roce 1958. 

O zmíněných horolezcích jsme informovali také v Televizních novinách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Horolezectví

Důležité Události