Atletika

Atletický svět v slzách. Zemřel aktuální světový rekordman a olympijský vítěz

Atletický svět v slzách. Zemřel aktuální světový rekordman a olympijský vítěz
Světový rekordman a dvojnásobný olympijský vítěz Jurij Sedych Zdroj: twitter @Sergej Bubka

Atletický svět truchlí. Na věčnost odešla největší osobnost v hodu kladivem v historii. Jurij Sedych je dosud platným držitelem světového rekordu, který stanovil už v roce 1986. Navíc během kariéry dvakrát ovládl olympijské hry a přidal další triumfy na světových a evropských šampionátech. Zemřel v 66 letech.

O úmrtí slavného atleta informoval na svém twitterovém účtu předseda ukrajinského olympijského výboru Sergej Bubka. "Pro mě byl Jurij přítelem, moudrým mentorem, kterému jsem hluboce vděčný, že sdílel své životní zkušenosti a lidské hodnoty. Chtěl bych vyjádřit hlubokou soustrast Natálii, Alexii, celé rodině a sportovní komunitě. Na Jurije budeme navždy vzpomínat."

Sedych byl legendou svého sportu. Hned šestkrát vylepšil světový rekord. Naposledy se mu to podařilo hodem 86,74 metru v roce 1986, což dosud nikdo nepřekonal. Nejblíže tomu byl běloruský kladivář Ivan Tichon, kterému k dorovnání Sedychova výkonu chyběl pouze jeden centimetr. Během své kariéry získal dvě olympijská zlata v Montrealu a Moskvě, stříbro v Soulu a k tomu přidal ještě tři vítězství na mistrovství Evropy a jednou se stal světovým šampionem. 

Hodu kladivem se věnují i obě jeho dcery, které dosáhly řady úspěchů. Sedych se po skončení kariéry odstěhoval do Francie, kde se stal trenérem mladších kladivářů. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události