Takhle rychle žena ještě dva kilometry neuběhla. Padl nový světový rekord

Zdroj: profimedia.cz

Vytrvalkyně Francine Niyonsabaová přepsala světový rekord na 2 000 metrů. Dva kilometry zaběhla za 5 minut a 21,56 sekundy.

Minulý týden běžkyně ze státu Burundi ve střední Africe vyhrála běh na 5 000 metrů na Diamantové lize v Curychu. A 14. září si na závodech v Záhřebu připsala vítězství i na kratší trati.

Předchozí rekord O'Sullivanové z roku 1994 překonala téměř o čtyři sekundy a ze světového rekordu v halové atletice Etiopanky Genzebe Diabaové z roku 2017 ukrojila více než dvě vteřiny. Mezi muži drží rekord Hicham El Guerrouj. Marokánec v roce 1999 proběhl cílovou páskou v čase 4 minuty a 44,79 vteřiny.

28letá atletka dříve běhala kratší tratě. Na hrách v Riu získala stříbro na osmistovce, ale následně jí byla účast na oblíbené trati zakázaná, a to kvůli naturálně zvýšené hladině testosteronu. Nyní běhá vytrvalostní závody na dva, pět či deset kilometrů. V Tokiu na desítce skončila pátá a z pětky byla kvůli vybočení z dráhy diskvalifikována.

K tématu Další sporty

Senzace v Lize mistrů se nekoná! Opava v kvalifikaci prohrála s Prometey o 22 bodů

Český basketbal si bude muset na dva zástupce v Lize mistrů počkat. Opava v semifinále kvalifikace Ligy mistrů nestačila na ukrajinský celek SC Prometey 78:100 (13:33, 29:24, 20:24, 19:16). Jediným českým zástupcem v LM tak zůstává celek z Nymburku.