Hokej

Skandál pro český hokej! Tomáš Král byl údajně agentem STB

Dlouholetý vůdce českého hokeje a bývalý prezident klubu v Plzni byl prý agentem STB. S touto šokující informací přišel ve středu Deník Sport. Král měl na vojně donášet na svého nadřízeného, kdy dokonce umožnil získání klíčů nebo instalaci odposlechu. Také měl udat svého kolegu vojína, který udržoval kontakty do kapitalistických zemí. 

Informace o Králově působení v STB byly čerpány z Archivu bezpečnostních složek, které jsou volně dostupné. Podle nich je tam uveden pod krycím jménem Renáta s registračním číslem 027185.

Celý příběh začal v roce 1987, když Král nastoupil na vojnu v Plzni. Tam se stal členem malostřelecké divize a právě v této době jej Státní bezpečnost kontaktovala a současný šéf českého hokeje se spoluprací souhlasil. 

Jeho úkolem mělo být donášení na svého nadřízeného, což podle informací, které získal Deník Sport ve spisu, plnil znamenitě. Král měl předávat informace ze soukromí sledovaného, namaloval plánek jeho bytu a umožnil získání klíčů a instalaci odposlechu. Dokonce také udal svého kolegu vojína za to, že byl v kontaktu s kapitalistickými zeměmi. 

Sám Král ale spolupráci se Státní bezpečností popírá. "S civilní StB jsem nikdy neměl nic společného. Na základní vojenské službě jsem byl po přijímači u tankové jednotky převelen k útvaru č. 5937, na organizačně právní oddělení velitelství 19. motostřelecké divize v Plzni. Jako čerstvě vystudovaný právník se specializací na trestní právo jsem byl zařazen do skupiny, která vyšetřovala trestnou činnost týkající se ochrany státního tajemství a závažných obecných trestných činů v armádě. Mimochodem, šlo o velmi odbornou právní činnost. Spolupracovali jsme přitom s příslušníky vojenské kontrarozvědky a s tím souvisí i evidence v protokolech svazků vojenské kontrarozvědky, tehdejší III. správy SNB," sdělil šéf českého hokeje pro Deník Sport. 

"S jejími příslušníky jsem byl v kontaktu výhradně v době zařazení na právním oddělení divize, mezi červnem 1987 a březnem 1988, kdy moje základní vojenská služba skončila. Potom jsem již v žádném kontaktu s vojenskou kontrarozvědkou ani jinou složkou StB nebyl, což dokládá mimo jiné archivace svazku. O evidenci ve svazcích VKR jsem v době základní vojenské služby ani později nevěděl, s odstupem doby ji ovšem vzhledem ke služebnímu zařazení v armádě považuji za logickou," obhajoval se Král. 

Související obsah

Z těchto slov by se dalo soudit, že Král pouze plnil standardní úkoly. Podle historika Petra Blažka tomu tak ale nebylo. "Dochovaný spis jednoznačně říká, že jeho úkony nesouvisely se standardním plněním vojenské služby. Bylo to navíc. Nedělal to pro svého velitele, který mu byl přidělen, který ho úkoloval a on zadané věci plnil. Ve spise se nachází důkazy o tom, že Král si rizika svého chování uvědomoval. Podmínil si utajení, aby se o něm nedozvěděl nikdo v jeho okolí. Spis je evidentně pravý, stoprocentně. Takové věci nevymyslíte. Pochybnosti o pravosti nejsou vůbec namístě," řekl pro Deník Sport.

Tomáš Král se stal šéfem českého hokeje v roce 2008:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události