Hokej

Král v STB? To je pro mě nepřijatelné! Měl by odstoupit, říká Hašek

Ve středu vyšly najevo podrobnosti o údajné spolupráci předsedy českého hokejového svazu se Státní bezpečností. S informacemi přišel Deník Sport. Podle olympijského vítěze Dominika Haška by to měl být dostatečný důvod, aby Král ze své pozice odstoupil. "Komunismus a děti STB jsou věci, které jsou neakceptovatelné," tvrdí legendární brankář rezolutně v rozhovoru pro TN.cz. Naopak Milan Nový až tak vyhraněný názor nemá.

Tomáš Král měl během vojenské služby navázat spolupráci s STB. Jeho náplní "práce" mělo být donášení na svého nadřízeného, kterému se dostal do přízně a následně zařídil i klíče od jeho bytu a instalaci odposlechů. Údajně i udal svého kolegu vojína, který byl v kontaktu s kapitalistickými zeměmi.

"Samozřejmě věci, které jsme se dozvěděli, nejsou příjemné. Vycházím z toho, že jsou pravdivé, protože všechno tomu nasvědčuje. Určitě to nevrhá dobré světlo na celý český hokej, protože pan Král je v čele. Za mě by pan Král měl jednoznačně odstoupit. Pro mě a myslím, že pro hodně dalších lidí, je tohle důležitější než sport a medaile," říká několikanásobný držitel Vezinovy trofeje pro nejlepšího brankáře základní části NHL.

"Pokud se takto zachoval v době dospělosti, tak by neměl mít tu největší funkci v českém sportu. Člověk s takovou minulostí by na této pozici nikdy být neměl. Tak to cítím já a jsem přesvědčený, že to je správně," nebere si servítky.

Související obsah

Podle Haška je v tuto chvíli naprosto vedlejší, jak úspěšné, nebo neúspěšné bylo Královo působení ve funkci. "V žádném případě nad Tomášem Králem nelámu hůl, známe se, ale v tuto chvíli mluvím za celý český hokej. Ať už je náš vztah jakýkoli, tak je správně, aby tam nebyl člověk s touto minulostí. Vrhá to špatný stín na hokej a je jedno, jestli vozil, nebo nevozil medaile."

"Komunismus a děti STB jsou věci, které jsou neakceptovatelné. Je to samozřejmě jen člověk, chybu udělal, ale za to musí zaplatit," uzavřel.

Jiná legenda českého hokeje Milan Nový má na celou záležitost jiný pohled. "Já tyhle kauzy beru s rezervou. Jsem bývalý reprezentant. S Honzou Havlem trénuji staré pány a zrovna před týdnem jsme byli s významným izraelským partnerem pana Krále. Máme takový zápas, který něco bude stát, jsme zváni do Izraele. A když jsem požádal Tomáše o pomoc, bez problémů nám vyhověl," zastával se Nový předsedy svazu.

"Takže já bych ty věci nekomentoval, protože znám pana Krále dlouhou dobu. Očernit lidi je dneska jednoduché. Uvidíme, jak to bude pokračovat dál. Pana Krále znám dlouhou dobu a vždycky nám vyhověl, když jsme něco potřebovali," řekl dvojnásobný mistr světa pro TN.cz.

Tématu jsme se věnovali i v Televizních novinách. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události